hormonlarin-kilo-vermeye-etkisi

Hormonların Kilo Vermeye Etkisi

Hormonların Kilo Vermeye Etkisi

Birçok insan kilo vermek için türlü diyetler uygular ve türlü çabalara girişir fakat bir türlü kilo veremeyebilir. Bu insanların kilo verememelerinin en büyük nedenleri arasında hormon  dengelerindeki düzensizlikler sayılabilir. Kilo vermek için düzenli bir hormon dengesine sahip olan bazı insanların, fiziksel aktivitelerini arttırarak ve daha az yemek yiyerek çok hızlı bir şekilde kilo verdiklerini görmüşsünüzdür. Bazı insanların ise aynı çabayı ve hatta iki katı çabayı göstermelerine rağmen kayda değer kilo veremediklerini görmüşsünüzdür. Hormon seviyelerinin kilo hormonlarin-kilo-vermeye-etkisiverme konusunda çok önemli bir faktör olduğunu hatırlamak gerekiyor. Çeşitli safra kesesi problemleri karaciğer yağlanma problemleri şeker hastalığı ve psikolojik sorunlarla ilişkilendirilen kilo verememe problemlerinin altında yatan asıl neden hormon dengelerindeki bozukluklar olmaktadır.

İnsülin Direnci Kilo Vermeyi Engeller

Örneğin bir insanda İnsülin direnci gelişmişse o insan ne yaparsa yapsın kilo veremez. İnsülin direncini geliştiren şey uzun yıllar boyunca düzensiz ve dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır. İnsülin direncinin gelişmesiyle leptin direnci ve adrenalin direnci de gelişir. Çünkü bu dirençler de insülinle birlikte ortaya çıkmaktadır. Daha önceki makalelerimizde leptin hormonunun direnç göstermesinin kilo vermeyi önlediğini belirtmiştik. Leptin hormonunun gece saat 2 sıralarında devreye girdiğini ve gün boyunca tüketilen besinlerin depolanmasına izin verilmeden vücuda enerji vermek üzere harcandığını ve bu şekilde kilo almanın engellendiğini belirtmiştik. Kilo vermekte zorlanan insanların hormon dengelerine baktırmaları insülin direnci varsa insülin direncini kıracak ilaçlar kullanmaları gereklidir.

Östrojen Hormonu

Örneğin östrojen hormonunun dengeli alınmaması durumunda kilo kontrolünün sağlıklı yapılamadığını görürüz. Eğer vücudunuzda östrojen hormonu düşük seviyede ise hormon takviyesi ile bunu arttırabilirsiniz. Bunun için uzman bir doktora görünmeniz yeterlidir. Hormon dengesini düzenleyen sağlıklı organik besinler tüketerek hormon dengesini sağlamak mümkündür. Kanserojen içermeyen doğal kakule bitkisi ve keten tohumu tüketilerek östrojen hormon dengesi belli bir miktar sağlanabilir ama yine de en sağlıklısı doktora görünmektir.

Yapılan Diyet Hataları

En sık yapılan diyet hataları arasında kısa sürede çok kilo vermeye odaklı düşüncelerden kaynaklanan davranışlar yer almaktadır. Diyet hataları arasında en çok yapılan hatalardan biri de az yemek yiyip çok kilo verme düşüncesidir. Diyet yapan kişi diyet programında yazan yiyecek programını da aksatır. Örneğin kahvaltıyı geç yaparak zamandan kazanma hilesine başvurur ki bu durum tüm dengeleri alt üst eder. Diyet hataları arasında yapılan bir başka hata ise besin çeşitliliğini azaltmaktır ki bu da vücudun vitamin protein mineral gereksinimlerini karşılamamak demektir. Bünye bu şekilde kilo verse de sağlıksız kilo vermek direncinizi kıracak ve diyet programı diyet hataları yüzünden sağlıklı yürütülemeyecektir.

Kilo Verme İşi Sabır ve İrade İsterhormonlar

Kilo vermek ve zayıflamak, sabır ve irade; en önemlisi sürekli yüksek motivasyon ve kararlılık ister. Motivasyonu korumak çok önemlidir. Diyet programı insan için yardımcı bir programdır. Asla bir ceza programı değildir. Diyetin sıkıcı gelmeye başlamasına neden olabilecek bir şartlanma içine girmemek ve kilo vermek için acele etmemek lazımdır. Kişi eğer kararlı ise nasılsa kilo verme yoluna girmiştir. En fazla 6 ayda herkes istediği kiloya inebilir. Kararlı bir tutum ve sağlam uzun süre uygulanabilir zengin bir diyet ile kilo vermek zor değildir. Tek tip beslenme insan sağlığı için zararlıdır. Tüm diyetlerde ortak nokta protein ağırlıklı beslenmek ve karbonhidratları azaltmaktır. Enerji verici karbonhidratları tamamen kesmek vücudu enerjisiz bırakır. Hızlı kilo verdirir, safra kesesinde taş oluşturabilir. Safra kesesi taş oluşumu cerrahi müdahale gerektirir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan sağlık makaleleri sağlık hizmeti olarak hizmet verme amaçlı değildir. Kesinlikle hiçbir hastalığın tedavisinde tanı ve teşhisinde kullanılamaz. Sitemizde yer alan sağlık makaleleri sadece ön bilgi verme amacı taşır.

 

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>