leptin-hormonu

Leptin Hormonu Nedir Ne İşe Yarar

Leptin Hormonu Nasıl Kilo Verdiriyor

İnsülin hormonu leptin hormonu ile alakalı bir hormondur. özellikle vücudumuzda gündüz ve Gece hormonlar çeşitli yoğunluklarda salgılanmaya başlarlar. Hormon salgıları günün değişik zamanlarında değişik miktarlarda olmaktadır. Örneğin gün boyunca yediğimiz her lokmadan sonra yediklerimizi kandan hücrelere geçirmek amacıyla İnsülin hormonu salgılanır beyaz Kan leptin-hormonuhücrelerinde leptin hormonunun salgılanmasını sağlayan yine İnsülin hormonudur. Kanımızda leptin hormonu varsa yağ hücrelerinde yeteri kadar leptin hormonu var demektir. Leptin hormonunun görevi pankreasın insülin salınmasını durdurmaktır. Böylece pankreas organı dinlenmeye çekilirken leptin hormonu yağ olarak depolanan kan şekerini vücuda enerji vermek amacıyla harcamaya başlar. Bu olayın gerçekleşmesi için kişinin en az 6 veya 7 saat hiç yemek yememesi ve Özellikle akşam yemeklerini çok erken yedikten sonra erken yatması sonucu daha kararlı bir şekilde ortaya çıkar. Gece yarısından sonra ortaya çıkan leptin hormonu vücutta depolanmış olan yağları harcayarak vücut için gerekli enerjiyi sağlar. Çok fazla şekerli ve Karbonhidratlı Yiyecekler tüketenlerin pankreas organı sürekli insülin üretmeye çalışır. fakat porsiyonları küçülten ve şekerli gıdaları yemeyen İnsanların pankreas organı rahattır. İnsülin salgılanması için mutlaka vücuda yemek alınması gerekmektedir. Günün her saatinde sürekli yemek yiyen insanların pankreas organları aşırı derecede yorulmaktadır insülin sürekli salgılamaya devam etmektedir. Bir süre sonra pankreas organı iflas bayrağını çekebilir ve insülin salgılamaya durdurabilir. Bu durum Kandaki şekerin yani glikozun gittikçe artmasına neden olur. Böylece bu kimse diyabet Tip 2 Diyabet adı verilen şeker hastalığına yakalanmış olur. Bu süreç uzun yıllarda gerçekleşmektedir…

Leptin Hormonu Nedir Ne İşe Yararleptin-hormonu

Bu nedenle sık sık bir şeyler atıştırmak alışkanlığını tamamen terk etmek insan sağlığının idamesi için gereklidir. Yemek yeme eylemi sadece yaşamak için yapılmalıdır. Mideyi tıka basa gereksiz
yere doldurmak vücudun daha fazla insülin salgılanmasına yorulmasına ve fazla kalan enerjiyi yağ olarak depolanmasına neden olur. Sürekli yemek atıştıran insanların belli bir süreden sonra leptin hormonunun komutlarını dinlemeyen ya da duymayan pankreas organı hala insülin salgılamaya devam eder. Bu da vücudun normal fonksiyonlarını yerine gelmemesi anlamına gelir. Vücudun uyarıları almayacak şekilde duyarsızlaşması insülin direnci ve leptin direnci adını alır. Bu durum dejeneratif hastalıklara neden olur. Leptin hormonu bir nevi temizlik görevlisi olarak biz uyurken devreye girer. Gün boyu aldığımız fazla enerjiyi alır ve kullanır. Böylece şişmanlamamız engellenmiş olur. Eğer aşırı kilolarımız varsa ve biz az yeme alışkanlığı kazanırsak leptin hormonu temizlik görevini daha iyi yapmaya başlar ve kısa sürede kilo verebiliriz.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Leptin Hormonu Nedir Ne İşe Yarar” için bir cevap

  1. Melis diyor ki:

    Çok faydalı bir yazı olmuş, yazanların eline sağlık. Leptin hormonunun işlevini , leptin hormonunun ne işe yaradığı oldukça güzel anlatılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>