saglik-icin-glutensiz-diyet-deneyin

Sağlık için Glütensiz Diyet Deneyin

Sağlık için Glütensiz Diyet Deneyin

Geçtiğimiz günlerde bir bilim dergisi olan Jama dergisinin dahiliye bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre Amerika’da İnsanların büyük bir çoğunluğunun glütensiz diyeti benimsemeye  sevmeye başladığı belirtiliyor. Çölyak hastalığı olan insanlar glüten diyetini uygulayarak, içinde glüten proteini barındıran bütün gıdaları yemek menüsünden çıkararak daha rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmeye başladıkları ifade ediliyor. Tedavisi olmayan Çölyak hastalığı da glüten protein içeren besinlerin tüketimiyle insanda kabızlık, gaz, sindirim sistemlerinde sorunlar, metabolizmanın yavaşlaması, şişkinlik gibi istenmeyen durumlara neden olmaktadır.

glutensiz-beslenmeSağlıklı Yaşamak için Glüteni Terk Edin

Sağlıklı yaşamak isteyen ve glüten alerjisi olan insanların mutlaka bu tür besinleri tüketmeyi bırakmaları gerekir. Bilindiği gibi glüten çavdar, arpa, buğday gibi besinlerde bulunan bir proteindir. Tahıl ve makarnada da bulunan glüten süngerimsi ve yapışkan bir özellik göstermektedir. En fazla glüten barındıran besinler arasında fırında pişirilen gıdalar, beyaz un mamulleri, ekmek, hububat, salata sosları, tam beyaz buğday, arpa, gıda boyası, bira mayası, bira, çavdar, çavdar ekmeği, çavdar birası, hububat, makarnalar yüksek oranda glüten proteini barındırmaktadır. Glüten diyeti önerilmesinin asıl nedeni glüten proteininin neden olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktır. Çölyak hastası olmadığı halde glüten alerjisi geliştiren birçok insan vardır. Çölyak hastalığına yakalanmadığı halde glüten alerjisi olan birçok insan vardır. Şişkinlik, ishal, karın ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, anksiyete, depresyon gibi birçok soruna neden olan glüten hassasiyeti olan insanların bu tür gıdaları tüketmemekle iyileştiği gözlenmektedir. Buğday alerjisi olan insanlarda da buğday ürünleri tükettiklerinde gözde kaşıntı, nefes almada zorluk çekme, burun tıkanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bazı glüten alerjisi olan insanlarda bu tür gıdaların tüketilmesine bağlı olarak aşırı kilo kaybı ortaya çıkmaktadır.

Glüten Enfeksiyon Gelişimine Yardım Eder

Glüten alerjisi olan insanlar enfeksiyon kaptıklarında glüten içeren tahıl ürünleri tükettiklerinde enfeksiyonların daha hızlı yayıldığı gözlenmiştir. Oysa bu zararlı besinlerden alınacak kalori glüten içermeyen doğada binlerce farklı besinden alınabilmektedir. Bu nedenle glüten içeren besinleri almakta ısrar etmemek gerekir.

Glüten Duyarlılığı Olmayanlar da Glüten Tüketmemeli

Sağlıklı insanların da aynı şekilde glüten duyarlılığı olmasa dahi bu tür gıdaları tüketmemeleri sağlık açısından yararlıdır. Çünkü bu tür gıdalar tüketildiğinde kötü kolesterol yükselmekte obezite riski artmaktadır. Kan basıncı yükselmektedir, diyabet ve çeşitli kalp hastalıklarının asıl nedeni bu tür gıdaları çok fazla tüketmek ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemekle beraber zararlı alışkanlıkları edinmektir. Özetle glütensiz bir yaşam sağlıklı bir yaşamdır. Sağlıktan feragat etmeye değmeyecek kadar önemsiz olan glütenli besinleri tüketme alışkanlığından bir an evvel vazgeçmek gerekir.

Glütenli Besinler Alışkanlık Yapar mı

Glütenli yiyeceklerden en zararlı olanı şüphesiz ki tam beyaz un mamulleridir. Beyaz ekmek ömür boyunca tükettiğimiz bir besindir. Ülkemizde beyaz ekmek çok tüketildiği için kalp hastalıkları ve diyabet, kolesterol hastalarının sayısı her gün daha da artmaktadır. Glütenin zararlarını okuyan ve anlayan insanlar da ekmeği bırakmaya çalıştıkları halde ekmeği bırakamadıklarından şikayet etmektedir. Ekmek alışkanlık yapmaktadır. GI glisemik endeksi yüksek olan ekmek insanı hemen doyurduğu için ekmeksiz yemek yiyenlerin kendini aç hissetmesi ve çabuk doymaması da ekmeğe olan eğilimi arttırmaktadır. Ekmeğin zararları konusunda yüzlerce yerde konuşan kalp damar profesörü Canan Karatay da ekmek ve şekerin sağlığa düşman iki besin olduğu yönünde kesin ve aydınlatıcı açıklamalar yapmıştır. Glütene bu kadar bağımlı olmamızı sağlayan şey, glütenli besinlerin bizleri çabucak doyurmasıdır. Oysa sadece 3 gün ekmek yemeden dayanabilen bir insan zamanla metabolizmasının düzenli çalışmaya başladığını fark edecektir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Sağlık için Glütensiz Diyet Deneyin” için 4 cevap

 1. İlker diyor ki:

  Diyet yaparken bir çok parametreye dikkat etmek lazım zayıflarken sadece yağ vermek gerekir kastan da veriyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir

 2. Ali Salim diyor ki:

  Glütenin özellikle allerjik tepki yaratmasından dolayı glüten diyetlerinin sadece glütene karşı duyarlılığı olan insanlar tarafından yapılıyor olması çok doğru değil aslında. Sizin de yazdığınız gibi hassasiyeti olmayan insanların bile glütene karşı belli bir mesafede durarak beslenme alışkanlığı kazanması sağlıklı olabilmek adına çok önemli. Bu tarz gıdaların bağımlılık yapması da, onlardan uzak durmak için ekstra bir sebep zaten.

 3. Hakan diyor ki:

  yine sağlık ve beslenme ile ilgili olarak güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim bu tarz konulara daha fazla yer verirseniz sevinirim

 4. İbrahim diyor ki:

  sağlık üzerine yapmış olduğunuz değerli paylaşımlarınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>