beyin-buyuklugu-ile-zeka-iliskisi

Beyin Büyüklüğü ile Zeka İlişkisi

Beyin Büyüklüğü ile Zeka İlişkisi

Beyinin büyüklüğü ile zeka arasındaki ilişkiyi araştıran bilim insanları ilginç tespitlerde bulunuyorlar. Birçok insan zekanın beynin büyüklüğü ve kitlesiyle ya da hacmi ile yakından ilişkili olduğunu düşünüyor. Oysa bilim insanlarının araştırmalarına göre eski Primatlar Homo Sapiens Neandertal dahil bütün atalarımızın da bugünkü boyutlarda eşit bir beyne sahip olduklarını ortaya çıkarıyor. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki beyinlerin boyutu karşılaştırıldığında insan beyninin hayvan beyninden çok daha küçük olduğu halde çok daha fonksiyonlu çalıştığı bilinen bir gerçektir. Örneğin balinaların ve fillerin beyinleriyle kuşların beyinleri arasında boyutsal olarak dağlar kadar fark var. Ancak her varlık kendisini savunacak, içgüdülerini takip edecek, besinini bulacak ve tehlikelerden korunacak donanıma sahip olarak görevini başarı ile yürütür.

karikatur-beyinFiller ve Kargalar Satranç Oynamaz

Elbette bir kargadan ya da bir filden satranç oynamasını bekleyemeyiz çünkü satranç, dama veya insana mahsus oyunlar bu hayvanların görevi değildir. Konuşmak da öyledir. Bir fil ya da bir balina belli frekanslarda kendi akranları ile iletişim kurarlar. Ancak insanlar gibi entelektüel olmak kaygıları yoktur. Burada beynin büyüklüğü belli bir oranlama yapılarak hesaplanıyor. Hayvanın boyutu ve beyni arasındaki oran hesaplanıyor. Örneğin fillerde beyin vücut ağırlığının 1/560 atmış aslanlarda 1/350 atlarda 1/600 olan beyin hacmi insanlarda 1/ 40 oranına sahiptir. Aynı oran ilginç olarak farelerde de var.

Farelerin diğer canlılardan çok daha akıllı çabuk öğrenen bir zekaya sahip olduğunu biliyoruz. Fakat beyin vücut oranının insana benzer olmasının bu hayvanların zekalarında nasıl bir etki yarattığını bilemeyiz. Bir diğer fonksiyon ise kobay olarak kullanılan farelerin genetik yapı olarak insan ile daha uyumlu olmalarıdır. Yine maymunlar da son derece zeki yaratıklardır.. Bunların beyinleriyle bir filin beynini kıyasladığımızda arada çok büyük bir fark olduğunu görüyoruz.

Beyin Kitle İndeksi

Beden beyin boyut ilişkisi bizlere bazı veriler sunmaktadır. Ancak bizleri beyni büyük olanın daha akıllı olacağı sonucuna götürmez. Beyin indeksi büyük olan canlıların durumlarının da farklı olacağını varsayarsak;  bir balinanın bir insandan çok daha akıllı olduğu gibi yanlış bir sonuca varırız. Nöron sayısı trilyonlarca olsa dahi bu nöronların birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılması canlıyı daha zeki yapar. Kullanılmayan nöronlar hiçbir işe yaramaz. Afrika’daki fillerin beyinleri üzerinde araştırmalar yapan Brezilya Federal Üniversitesi bir Afrikalı filin beyninde 250 milyar nöron bulunduğunu gözlemlemiştir. İnsan beynindeki nöron sayısının ise 86 milyar olduğunu ortaya çıkaran Brezilya federal Üniversitesi verilerine göre beynin hacim ve ağırlıkça büyük olması ve dolayısıyla milyarlarca nöron taşıması canlıları daha zeki yapmamaktadır. Fakat bu nöronların kullanılmasını sağlayan bilinç, insanı daha zeki yapan faktördür.

Beyin Nasıl Çalışırbeyin-boyutlari

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki beynimiz görüntüler, resimleri hislerle birlikte sesler ile çalışmaktadır. Duyu organlarımızın topladığı veriler beyinde işlenir ve zihin ekranı dediğimiz kısımda gösterilir. Gözlerinizi kapattığınızda kayıt edilmiş görüntüleri sesleri çağırabilirsiniz. Bu verilerin kayıt altına alınması, arşivlenmesi, yorumlanması işlemini yapan güç bilinçtir. Söz gelimi herhangi bir renk görüp bu rengin ne olduğunu  yorumladığımız da aslında beynimizin içinde hiçbir rengin olmadığını görmekteyiz. Bilim insanları bu konuyu araştırıyorlar. Denek birini düşünürken çeşitli teknolojik makineler ve gözlem altına alınıyor. Beynin sadece belirli frekanslarda dalgalar yaydığı gözleniyor. Yani beynin içinde herhangi bir video yada resim veya ses arşivi yoktur. Bu durum bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Aynı objeye bakan bir insan ve bir hayvanın beyinleri incelendiğinde insanın bu objeyi çok daha ayrıntılı olarak yorumladığı hayvanın ise daha büyük bir beyne sahip olmasına rağmen insan kadar sağlıklı ve zekice yorumlayamadığı  görülüyor. Söz gelimi yerde bir külçe altın gören insanın tepkisiyle bir maymunun tepkisi arasında dağlar kadar fark var. İnsan çok daha kurnaz olarak bu külçe altını hemen alıp paraya çevirmek ve daha rahat bir yaşam sürmek için milyarlarca nöronu aynı anda çalıştırıp saniyeler içinde zekice planlar yapar. Bir maymun külçe altının muz olmadığını veya yiyebileceği bir şey olmadığını görünce bu külçe altına tenezzül etmeden geçip gidecektir.  Şu külçeyi alayım paraya çevireyim sonra da evlatlarım veya kolonim için bir yatırım yapayım diye düşünmez/düşünemez. Çünkü maymunun bilinci farklı bir programı uygular. Ye, iç, yat, çoğal ve tehlikelerden korun! Hepsi bu kadardır. İnsan bilinci için bu tip sınırlar yoktur. İnsan bilinci egoyu geliştirmiştir. Yemek içmek yatmak ve çoğalmak; tehlikelerden korunmak onun için yeterli gelmez. Hep daha fazlasını almak en zirveye çıkmak ve orada kalmak için savaşmak insan denen canlının hedefidir. Pekiyi ama zirveye ulaşıldığında ve çıkılacak daha büyük bir hedef olmadığında ne olacaktır?

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Beyin Büyüklüğü ile Zeka İlişkisi” için bir cevap

  1. Hasan diyor ki:

    Bir araştırma konusu olarak ilginç, ama olaya mantıklı yaklaşan her insan beyin büyüklüğü ile zeka arasında doğru orantı olmayacağını tahmin edebilir. Önemli olan sinirsel ağın ne kadar kompleks olduğudur. Konya yüz ölçümü olarak İstanbul’dan büyüktür, ama ondan daha karmaşık değildir, tartışılmaz bile. Bu durumu da aynı bu şekilde düşünmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>