evlilik-icin-gerekli-belgeler

Evlilik için Gerekli Belgeler

Evlilik için Gerekli Belgeler

İnsanların hayatlarındaki en önemli dönüm noktalarından biridir evlilik. Tatlı telaş ve koşuşturmaların ardından gelecek mutluluğu insanları evliliğe götürmektedir. Mutlu olmak için eşinizi iyi seçmeli ve bir ömür boyu birliktelik duygusuyla hareket etmelisiniz. Bu yazımızda sizlere evlilikte nelerin gerekli olduğundan bahsedeceğiz.

Evlenme Ehliyeti ve Şartı Nedir?

18 yaşını doldurmuş olanlar kendi rızalarıyla evlenebilirler. 17 yaşında olanlar veli izinleri 16 yaşında olanlar ise hâkim kararıyla evlenebilir.

Evlenmek için Müracaat Nasıl Yapılır?

Evlenecek olan bireyler (bayan ve erkek) birlikte ikametgâhlarının bulunduğu adresin bağlı olduğu evlendirme dairesine birlikte başvurmalıdırlar. Farklı illerdeyse eşler kendi illerinde ve adreslerinin bağlı olduğu yerlere müracaat ederler bu durumda evlendirme daireleri birbirlerine bilgi verirler. Hangi dairede yapılacağı kararlaştırılır sizlerin isteğiyle.

Evlenme Dosyamda Neler Bulunmalı?

 • Nüfus cüzdanı örneği fotoğraflı olmak zorunda. Nüfus cüzdanınızın yenilenme tarihi geçmemiş olmalı ve resim eski olmamalı, tanınabilecek ve yaşınızı gösterir olması olası pürüzleri çıkartmayacaktır.
 • 4 adet vesikalık resim. Resimleri yeni çekmeniz faydanıza olacaktır. Resimler en fazla altı ay öncesine ait olabilir. Bayanların resim çekerken yüz, çene ve alın açık olmak şartıyla başörtülü resimleri de geçerlidir. Erkeklerin ön cepheden ve baş açık olmak zorundadır. Sivil giyimli çekilecek olan resimler renkli olmak zorundadır.
 • Nüfus kayıt örneği ve ya evlenme ehliyet belgesi. Nüfus kayıt örneğini nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Evlenecek bireylerden biri ya da her ikisi de yabancıysa nüfus kayıt örneği çıkaramayacağı için bunun yerine evlenme ehliyet belgesi çıkarmaları gerekiyor. Bunun için yetkili makamlarca hazırlanan ya da o ülkenin temsilcilikleri tarafından hazırlanan, adı soyadı, anan baba adı, doğum tarihi ve evlenmesine engel olup olmadığını gösterir belge olması gerekiyor. Bu belgenin imzalı ve onaylı olması gereklidir.
 • İki örnek olarak hazırlanan evlenme beyannamesi. Bunu evlendirme dairesine başvuru yaptığınızda temin edebileceğiniz gibi güncel halini internette de bulabilirsiniz.
 • Resmi ve ya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alınan sağlık raporu ve ya resmi sağlık kurulu raporu. Bunun için gideceğiniz özel ve ya resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında bir takım testlere tabi tutulup çıkan sonuçlara göre raporunuzu onaylatıp hazırlamanız gerekli. Bu işlemi yaparken sağlığınız için son derece önem göstermeli tüm hastalık geçmişlerinizi aktarmalı ve özellikle kan uyuşmazlığına baktırmalısınız. Sağlık raporunun geçerliliği altı aydır.
 • Rıza belgesi. Bu eğer 18 yaşında olmayıp 17 yaşındaysanız anne ve ya babanız tarafından ya da velinizin mutlaka bu belgeyi doldurması ve yetkili mercilerce onaylatıp imzalatılması gereklidir. Ayrıca bunu evlendirme memuru huzurunda da hazırlayabilirsiniz bu durumda yetkili olarak yeterlidir başka imza ve onaya gerek yoktur.

 

Unutulmamalıdır ki bu tür önemli gününüzün sekteye uğramaması ve size üzücü son dakika hazırsızlığı yaşatmaması için mutlaka önceden bu işlemler yapılmalı ve not edilmedir(kontrol edebilmeniz için eksiğiniz var mı diyerek). Ayrıca olası aksaklığın yaşanmaması için mutlaka önceden evlenme için gününüzü almalı ve gereken belgeleri tekrar oradan istemelisiniz. Böyle güzel bir gününüzü her şekilde hazırlanmalı ve gönül rahatlığıyla gelecek günü beklemelisiniz. Ömür boyu mutluluklar dileriz.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Evlilik için Gerekli Belgeler” için 2 cevap

 1. Tahir diyor ki:

  Evlenme arefesindeyiz, epey faydalı oldu. Aklımdaki iki soruya da cevap buldum açıklamalı yazıldığı için. Teşekkürler.

 2. yusuf diyor ki:

  Son derece yararlı bilgi olmuş zira evlenirken bizde bu tarz sitelerden araştırarak bilgi edindik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>