evlilik-korkusu

Evlilik Korkusu Nedir

Evlilik Korkusu Nedir

Hayatımızdaki en önemli kararlardan birisi de şüphesiz evlilik kararıdır. Evlilik kararı hayatın kökünden değişime girmesi başka bir boyuta taşınması demektir. Çünkü artık iki insan bir uyum içinde hayatlarının sonuna kadar birlikte yaşamın engebeli ve karanlık yolunda ilerlemeyi seçer. Uyumlu insan bulmak ise zordur. Yüzde yüz mükemmel bir insanı herkes arar ne var ki ne arayan mükemmeldir, ne de aranan mükemmeldir. Evlilik korkusu ile ilgili bir hikayemizi anlatmak istiyoruz bu makalemizde…

evlilik-korkusuNeden Evlenmedin?

Bir gün çok ünlü bir Zen üstadı 80 yaşında ölüm döşeğindedir. Etrafında onun yüzlerce takipçisi vardır. Tek merak ettikleri şey, bu üstadın neden evlenmediğidir. Fakat bunu bir sır gibi tutan Zen ustasına son nefesinde bunun nedenini sormaktan başka bir yol kalmamıştır. Takipçilerden biri ölmek üzere olan üstada yanaşır ve sorar. Usta, neden bu yaşına kadar evlenmedin? Dünyada sana uygun olabilecek hiç mi kadın yoktu?

Üstat doğrulur ve bitkin halde gülümseyerek cevaplar. Ben evlenebileceğim mükemmel birini aradım. Takipçi atılır ve sorar: Pekiyi bu mükemmel insanı bulamadın mı? Usta yanıtlar: evet buldum. Takipçi sorar heyecanla: pekiyi onunla neden evlenmedin? Usta biraz daha gülümseyerek cevap verir: Çünkü o kadın da mükemmel bir erkek arıyordu! Öyle görünüyor ki o mükemmel erkek ben değilim. O yüzden beni kabul etmedi…

Hikayeden de görüleceği gibi, evlenme korkusu aslında biraz da en uygun insanı bulamama korkusu tarafından da besleniyor. İnsanlar mükemmel değilken en mükemmel insanla evlenmeyi amaçlıyor. Bu takıntı birçok insan için evlilik korkusu oluşturuyor. Gelecek kaygısı da bir başka faktördür. Geleceğe iyi bir yatırım yapmış olan zengin bir insan, tüm beklentileri karşılayamayabilir, bununla beraber tüm yaşamınızı uyum içinde yürütebileceğinize kanaat getirdiğiniz bir insan da maddi açıdan kötü durumda olabilir. Evlilik korkusu bu kadar önemli bir sorumluluğu almayı engelleyebilir. Çünkü evlendiğiniz insanla ortak bir yaşamı paylaşacaksınız. Üzüntüleriniz ve mutluluklarınız birbirinize bağlı olarak gelişecektir. O mutlu ve neşeli değilken siz de mutlu ve neşeli olamazsınız. O hasta iken siz de hastalanırsınız. Aynı şey karşı taraf için de geçerlidir. Tüm bunların üstesinden gelmenizi sağlayacak en büyük güç ise sevgidir. Sevgi gerçekten karşılıklı olarak varsa evlilik  korkusu tamamen yersiz olur. Sevgi her güçlüğü yenebilir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>