araç alırken ne yapmalıyım

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT

Günümüzde dolandırıcılığın birçok çeşidi türemiş durumda. Özellikle bir şeyi alıp satarken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Alış ve satışlar da aklınızdaki her türlü sorunun çözümü için notere danışınız. Tüm karmaşalıklardan ve dertlerden uzak durmak için muhatabınızı iyi tanıyınız. Alıcı ile az, öz ve samimi konuşunuz.

Şimdilerde yeni bir dolandırıcılık türemiş durumda. Özellikle araç alım satımlarında dek gelebileceğiniz bir problemden bahsedeceğiz. Mesela X marka aracınızı satmak için bir bedel belirleyip ilana veriyorsunuz. A şahsı sizi arıyor ve aranızda pazarlık yapıp anlaşıyorsunuz. O gün ve ya ertesi günü size anlaştığınız bedeli banka üzerinden eft ya da havale ile açıklama kısmına “x marka aracın alımı için gönderilmiştir” yazarak gönderiyor. Sizde tamam bu iş diyorsunuz. Aracın alımı için A şahsı sizi arıyor ve il dışını ya da hastane gibi sebepleri öne sürerek bir kaç gün gelemeyeceğini aracı arkadaşı olan B şahsına devretmenizi talep ediyor. Sizde değişen bir şey olmaz nasılsa para tamam diyip noterde satışı B şahsına yapıyorsunuz. Bir kaç gün sonra A şahsı sizi arıyor ve diyor size para gönderdim ama aracı bana satmadınız aracımı istiyorum diyor. Siz ne kadar dil dökseniz de dolandırıcı ağına düştüğünüz için hak iddia edemiyorsunuz. Sebebi ise aracı Bana şahsına satarken paramı aldım ve satışı yaptım ibaresi. Bu durumda yasal olarak siz hem A hem de Bu şahsından para almış oluyorsunuz. Biri noter tastikli diğeri banka onaylı olduğundan dolayı herhangi bir hak iddia edemiyorsunuz.

Bu gibi durumlardan uzak durmanız için aracınızın parasını alıp aracı ya alıcınıza ya da alıcınızın vekalet verdiği diğer şahsa satmalısınız. Herhangi bir konuda aklınıza gelen şüphe ya da sorularınız için mutlaka noterinize danışınız.

Yasal olarak bütün sorumluluklarınızı yerine getiriniz. Araç ve ya aldığınız mülkün değerini gösteriniz ve ödemeyi almadan imzalamayınız. Ödeme alırken şahitlik açısından noter huzurunda olmanız sizi olası problemlerden uzak tutacaktır.

Mutlu, huzurlu ve dolandırıcısız ömür geçirmeniz dileğiyle.

www.dugunhanem.com

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>