nefret-sevgi

Nefret Neden Sevgiye Ağır Basar

Nefret Neden Sevgiye Ağır Basar

Bu günkü konumuz sevgi ve nefret konusu. Sevgi tüm karanlık evreni ışıl ışıl aydınlatan bir his iken nefret ise tüm aydınlıkları daha da karartan bir duygudur. Nefret ve sevgi evrendeki dualite kanunun bir gereği olarak var. Aydınlık ve karşı kutupta karanlık, soğuk ve karşı kutupta sıcak, güzellik ve karşısında çirkinlik gibi evrendeki her şey ikilik yani dualite dengesi üzerine inşa edilmiştir. O nedenle nefreti yeryüzünden tamamen silmek için sevgiyi de silmek gerekiyor çünkü sevgi ve nefret bir madalyonun iki yüzünü oluşturuyor.

nefret-sevgiNefret Neden Sevgiden Daha Güçlüdür

Nefret aslında bizim varlığımızın kökeninde yer almayan fakat sonradan kazanılan bir duygudur. Ego nefreti besleyen tek güçtür ve egoyu besleyen ise aile çevre şartlar ve hayatın bütünüdür. Hep daha yükseğe doğru koşturulmak rekabeti ve çekememezliği de beraberinde getirir. Nefret bir koruma kalkanı olarak ya da bir güdüleyici olarak kullanılır. Sevgi yumuşak ve zararsızdır nefret ise vahşidir keskin ve zarar vericidir. Sevgi ana fondadır ve her şeyi kapsar, nefret ise zaman zaman sivrilir ve daha yırtıcı ve daha tehlikeli görünür. Aslında nefret hiç üzerinde oynanmamış ve kısıtlanmamış bir negatif duygu olarak milyonlarca yıldır serbest olarak büyüdü ve gelişti. Sevgi ise tüm dengeleri alt üst edecek kadar güçlü bir duygu olduğu için kısıtlanması ve törpülenmesi gereken bir duygu olarak algılandı. Sevgi kısıtlandı ama nefret serbest bırakıldı. Tüm dünya toplumlarında sevgi;  gücü nedeniyle korkulan ve çekinilen bir güç oldu. Birini sevdiğiniz zaman gerçekten seviyorsanız önünüzdeki engeller dağlar ovalar olsa da onları kolayca aşabilirsiniz. Ferhat ile Şirin meselesi, Kerem ile Aslı ve Leyla ile Mecnun arasındaki yoğun sevgi tüm dengeleri alt üst edebilir. Ferhat sevgi gücü ile dağları delebildi. Eğer onu körükleyen nefret olsaydı belki de o yoğun enerjiyi bulamaz ve bir yerde tıkanırdı. Mecnun sevginin enginliği içinde kaybolup kendini çöllere attı. Şairleri, ressamları, heykel tıraşları, müzisyenleri ve hatta dâhileri ilhamları ile besleyen güç sevgi gücüdür. Nefret içinde yanıp tutuşurken hiç kimseye ilham gelmez.

Sevgiden Korkmak

Bu nedenle sevgi tüm toplumlarda gizliden gizliye çok tehlikeli olduğu sezildiği için engellenmiş, kısıtlanmış ve törpülenmiş bir duygudur. Mesela tüm kalbini sevgi ile dolduran bir insanı savaşa gönderemezsiniz ama tüm kalbini nefretle doldurduğunuz bir insanı savaşa götürebilirsiniz. Gerçekten sevginin gücü ile ışıldayan bir kalbe hiçbir şeyi zorla dikte ettiremezsiniz ama nefret bambaşka bir iksirdir. Bu nedenle sevgi önlenemez engellenemez engin bir duygu olduğu için onu frenlemek engellemek kaderi ile yüz yüze kalagelmiştir.

Sevgi Egoyu Öldürürsevgi-egoyu-oldurur

Sevgi tamamen teslim olmaktır. Varını yoğunu riyasız ortaya dökmektir. Egonun, bencilliğin, hesapların olmadığı bir engin okyanustur sevgi. Sevginin enginliği, hesap yapan zihinleri korkutur. Sevgi, hapsedilemez ve bir kalıba sokulamaz olduğu için ve üzerinde bir kontrol gücü olmadığı için hep dışlanır. Bunun nedeni hesap kitapları alt üst edebilme gücüne sahip olmasıdır.

Sevgi Nedir

Sevgi kalbe aittir, nefret ise zihne ait bir duygudur. Sevgi orijinaldir nefret ise yapaydır ve sürekli beslenmeye ihtiyaç duyar.  Nefretin, egonun, bencilliğin kaynağı olan Zihin hesaplar planlar yapar, sevginin sezginin ilhamın ve zekanın kaynağı olan kalp ise oluruna bırakır hayatla birlikte akar. Maceracıdır. Zihin bencildir, hesaplar yapar; ama kalp şefkatle, hesapsızca sever. Kaynakları farklı olan sevgi ve nefret daima karşı kutuplarda yer alır ve çatışır. Sevgi macerayı sever, nefret ise planlar yapmayı ve hayatı kontrol etmeyi sever. Ezmeyi ve en zirveye çıkmayı sever. Nefret egoya hizmet eder, sevgi ise egoyu öldürür.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>