nlp-teknikleri-nedir

NLP Teknikleri Nedir

NLP Teknikleri Nedir

NLP teknikleri Sinir dili programlama teknikleridir. Yeni bir düşünce akımının ürünü olan bu farklı bakış açısı insan zihninin çok kolay bir şekilde programlanabileceğini ispatları ile birlikte açıklar. İnsan zihnini programlamak için deney ortamları ve tıbbi aletler gerekli değildir. Sadece zihnin nasıl çalıştığını bilmek ve ayrıntıları ile öğrenmek yeterlidir. Bu makalemizde NLP biliminin ne yapmaya çalıştığı, zihnin nasıl çalıştığı ve insanın kendi kendine NLP teknikleri ile nasıl hayatının kader çizgisini yönlendirebileceği konularında bilgi vermek istiyoruz.

Zihnimiz Nasıl Çalışır

NLP bilimine ya da öğretisine göre, zihnimiz çeşitli biyokimyasal olaylarla çalışır ve zihin ekranımıza görüntüler, sesler, hissel veriler ve videolar getirir. Bunlar geçmişimizde kişisel deneyimlerimizin derinlerdeki arşivlerinden getirilir. Zaman zaman düşünmeyi istemediğimiz bir şey ile ilgili zihnin ısrarlar, bozuk plak çalar gibi o düşünceleri anıları gözümüzün önüne ( zihin ekranımıza) getirdiğini görürüz. Bu durum ruh halimizi etkiler. Nötr bir durumda iken birden bire kötü bir anı gelir ve bozuk plak gibi durmadan başa sarar. Hemen moralimiz bozulur ve daha kötü kötü anıları düşünmeye dalarız. Düşünmeyi biz değil zihnimiz yapmaktadır. Zihnimiz dış dünyadan bir çağrışım alır ve video oynamaya başlar.  Bu kötü anıları silmek isteriz ama nasıl sileceğimizi bilemeyiz. NLP teknikleri bu kötü anıların getirdiği tüm veriler üzerinde oynama yapabileceğimizi öğretir. Söz gelimi bir fobiyi zihnimizden silmek, ya da eski bir sevgilimizi hatırımızdan tamamen çıkarmak veya bir işe girişmeden önce motivasyonumuzu tavana çıkarmak için NLP tekniklerini kullanarak başarıyı garantileyebiliriz. Hatırlamak istemediğiniz bir olay, sürekli sizi rahatsız ediyor olsun. Bu olay bir video, resim ve ses eşliğinde zihin ekranımıza gelir. Biz de seyredip hüzünleniriz. NLP diyor ki bu görüntüyü görmek istemezseniz görmeyebilirsiniz. Zihin ekranınıza kötü bir anının görüntüleri geldiğinde, gözlerinizi kapatın ve o anıyı renklendirip canlandırın. Zihninizde ayrıntılara kadar inin. Yaşadığınız olumsuz duyguların yoğunluğu arttı mı? Cevabınız evet ise doğru yoldasınız. Bu görüntüleri bir süre canlı tutun ve acıya izin verin.  Arkasından bu görüntüleri siyah beyaz hale getirin ve çerçevesini daraltın. Büyükçe bir çöp kutusu hayal edin ve bu görüntüleri çöp tenekesine yollayın. Her seferinde bunu yapın. Zihin yılmadan bu görüntüleri getirecektir. Siz de yılmadan çöpe gönderin. Bu işlemle artık eski acı verici anının size acı vermediğini göreceksiniz. Bu davranışınız, zihnin efendisinin siz olduğunu yani patronun siz olduğunu ve kontrolü ele geçirdiğinizi gösterecektir. Zihin kısa bir süre sonra kötü anı görüntülerini getirmeyi kesecektir. Çünkü siz onları küçültüp soluklaştırıp çöp tenekesine yolluyorsunuzdur. Kötü anı bu şekilde zihin arşivinizden silinecektir. Tüm fobilerinizi yenmenin en kolay yolu budur. Arzularınızı dizginlemenin en kolay yolu NLP tekniklerini kullanmaktır. Zihnin sesler görüntüler ve resimlerle çalıştığını biliyoruz. Söz gelimi sizlere sarı dendiğinde hemen aklınıza sarı kelimesi gelmez. Sarı rengin kendisi gelir. Bu da zihnin sözcüklerle değil resimlerle çalıştığının en güzel ifadesidir.

nlp-teknikleri-nedirNLP teknikleri ile Fobilerinizi Yenin

Diyelim ki küçüklükten kalma kötü bir anı yaşadınız ve farelerden çok korkuyorsunuz. Yaşınız ilerledi ve olgunlaştı ama yine de siz farelerden çok korkuyorsunuz. Dış dünyaya bu korkunuzu maskelemek için farelerden tiksindiğiniz gibi saçma bir kalıp uydurdunuz. Bu kalıba inanmaya başladınız. Şimdi hem farelerden korkuyorsunuz hem de farelerden tiksiniyorsunuz. NLP teknikleri ile fare fobisinden kurtulmanın yolunu öğrenelim. Fareler ile ilgili yararlı birkaç yazı okuyun ve beyaz sevimli farelerle ilgili birkaç videoyu dikkatle izleyin. Bu görüntüleri sınırsız beyin arşivinize kaydedin. Daha sonra gerçek fare ile karşı karşıya kaldığınızda korkuyu çağrıştıran o kötü anıların zihin ekranınıza geldiğini göreceksiniz. O görüntüleri, sevimli beyaz fare görüntüleri ile değiştirin. Bu iş sizin bir saniyenizi alır. Sonra bu işleme 100 kez devam edin. Fareler hakkındaki düşüncelerinizin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Farelerden korkmanıza gerek olmadığını görüp hayretler içinde kendi kendinize hayran olmaya başladığınızda NLP tekniklerini başarı ile kullanıyorsunuz demektir. Antony Robbins NLP tekniklerini anlattığı kitaplar yazdı. Sıradan bir insan iken şu anda bu teknikleri öğrenmeye gelen insanlara yardım ediyor. Kazandığı para ise 500 milyon dolar. Okyanusa bakan bir şato satın almış ve misafirlerini kabul ediyor. İnsanları ateş üzerinde yürütecek kadar yoğun bir cesaret ve motivasyon veren bu adam NLP tekniklerini kullanarak hayatını değiştirdiğini dile getiriyor. Şimdi de insanların hayatını değiştiriyor.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“NLP Teknikleri Nedir” için 3 cevap

  1. Orkun diyor ki:

    İnsan zihni gerçekten çok karmaşık. Zihni çozmek hayatta karşılaşılan birçok problemi de yok edecektir. O yüzden NLP tekniklerini başarıyla uygulamak çok değerli bir şey.

  2. Adem Altun diyor ki:

    NLP teknikleri hakkında harika ve bilgilendirici bir makale olmuş. Bu zihin tekniklerini uygulamak insanı gerçekten dinç ve beynini sağlıklı tutuyor.

  3. Sevcan diyor ki:

    NLP teknikleri ile ilgili bu makale oldukça iyi olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>