adet-donemi-nedir

Adet Dönemi Nedir

Adet Dönemi Nedir

Kadınlarda 15 yaşından itibaren 28.5 günde bir görülen kanamalara regl adet kanamaları adı verilir. Kızlar 15 yaşından sonra adet kanamaları görür. İlk kez görülen regl kanamalara menars ismi verilir. Bir periyot ya da bir siklüs, bir adet döneminin başlamasından bir sonraki regl kanamasının başlamasına kadar geçen süreyi ifade eder. Adet kanamaları 2 veya daha fazla gün sürebilir. Başlangıçta yoğun ve şiddetli olmayan adet kanamaları yoğunluk olarak farklı derecelerde meydana gelebilir. Ayrıca kişinin yaşına, kilosuna ve beslenme programına da bağlı olarak da değişebilir. Eğer bir kanamada 80 ml ölçüden fazla kan gelirse bu kanama normalin üstünde bir kanama olarak kabul edilir.

Adet dönemi 15 yaşında başlar ve sağlıklı bir insanda 45 yaşına kadar devam eder. 28.5 günde bir görülen ve 2-3 gün süre ile devam eden adet kanamaları bazen 4-5 gün de sürebilir. Adetin başladığı günden itibaren sayılarak 14-16. Günler arasında cinsel birleşme sağlanması durumunda yumurtanın döllenme ihtimali yüksektir. Bazen hiç kanama görmeyen bayanlarda da hamilelik gerçekleşebilir.

Normal Adet Düzeni Nasıldır

Normalde insanın biyolojik takvimi ay takvimine göre çalışır. 28.5 günde bir adet görülmesi de buna en güzel örneği teşkil eder. Fakat her insan daha doğrusu her kadın düzenli bir şekilde adet görmeyebilir. Eğer normalden daha seyrek adet görülüyorsa bu duruma Oligomenore adı verilir. Çok sık görülüyorsa Polimenore adı verilir. Normal bir kadın sağlıklı bir şekilde adet görüyorsa ve cinsel ilişki kurduğu eşi ya da partneri varsa, adetin kesilmesi gebeliğe işaret eder. Adet gecikmelerinin tek nedeni gebelik değildir. Mevsimlerin değişmesi(hava değişimi), beslenme, sigara, alkol alımı, yoğun stres de adet kanamaları düzenini etkileyen faktörler arasındadır. Ayrıca kontrol hapları kullanmak da adet döngüsünü etkiler.

Adet Neden Az Gelir

Yaşa, kiloya ve beslenmeye bağlı olarak adet kanamalarının yoğunluğu az olabilir. Bu durum kadının sağlıklı olmadığının belirtisi değildir. Adet döneminde kan kaybeden kadın adet sırasında ve sonrasında iyi beslenmelidir. Kronik hastalık yoksa adet dönemlerinde pekmez ve yumurta tüketimine önem verebilir. Bazen bir hastalığa neden olan enfeksiyonlar da adet kanamalarının periyodunu bozabilir.

Düzensiz Adet Görme

Kızlarda obezite, stres, sigara alışkanlığı, yetersiz ve dengesiz beslenme düzensiz adet kanamaları nedenidir. Hormonların düzenli çalışmaması yumurtlamanın sağlıklı olmaması doktora başvurmayı gerektirir. Doktorun ilk olarak bakacağı şey, hormonlarınızın düzenli çalışıp çalışmadığı ve enfeksiyonların var olup olmadığıdır.

Hiç Adet Görmemek

Kadınların bünyesinde LH ve FSH hormonları yumurtalıkları uyaran hormonlardır. Uyarılma sonrasında progesteron ve östrojen hormonları yumurtalıklar tarafından salgılanır. Bu hormonlar adet kanamalarının gelişimini sağlar. Bu döngü tamamen durmuşsa ciddi hastalıklar aranabilir. Örneğin Polikistik Over Hastalığı, kemoterapi, kanser tedavisi, hipofiz hastalığı, obezite veya aşırı zayıf bir bünyeye sahip olmak, menopoz dönemi de hiç adet görmeme nedeni olabilir.

Adet Kanaması Neden Uzun Sürer

Regl döneminin 2-3 gün sürebileceğini ya da bazı kadınlarda 5-6 gün sürebileceğini belirtmiştik. Ancak sürekli olarak 5-6-7 gün boyunca kesintisiz adet gören kadınların bu durumu araştırmak üzere bir jinekoloğa görünmesi gerekir. Uzun süren adet kanamaları kansızlık hastalığına neden olabilir. Altta yatan başka bazı hastalıklar da olabilir. Hormon hastalıkları ve yumurtalık hastalıkları adet kanaması süresini uzatabilir. Doktorunuz Ultrasonografi, fiziksel muayene ve kan –idrar tahlilleri yaptırabilir. Geç yaşlarda ve 35-40 yaşlarında görülen uzun adet dönemlerinin nedenlerinin araştırılması gerekir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>