agiz-kokusu-nasil-onlenir

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu, gerek direk olarak diş ve diş etlerine bağlı nedenlerle gerekse bir takım hastalıklar neticesinde nefes yolları ile kokunun ağız bölgesine taşınması suretiyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu yazımızda sizlerle ağız kokusu nasıl önlenir sorusunun cevapları üzerinde duracağız.

Ağız kokusu bazı şeylere dikkat edildiği sürece, etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Ağız kokusuna neden olan onlarca faktör bulunmakta olup, en sık görülen bazı nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ağız Kokusuna Neden Olan Faktörler

Diş ve diş eti rahatsızlıkları: Diş çürükleri ve dişlerin diş etlerini yavaş yavaş bırakmaya başlaması, ağız kokusunun en temel nedenlerinden birisidir. Çürük dişlerin ve ayrılan diş etinin arasında kalan yemek kırıntıları, genellikle gözle görünmeseler de ağız kokusuna neden olan olumsuzluklardır.

Ağız kuruluğu: Tükürük salgısının yeteri kadar olmaması gibi nedenlere bağlı olarak görülen ağız kuruluğunda, bakteriler daha hızlı bir gelişim göstererek ağız kokusuna neden olurlar.

Sigara kullanımı: Kullanım miktarına göre kısa ya da uzun süreli ağız kokusuna neden olur. Aynı zamanda diş ve diş etlerine büyük zararı bulunan sigara, ağız kokusunun nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kronik hastalıklar: Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve akciğer yetmezliği gibi bir takım kronik hastalıklar, solunum yolları vasıtasıyla içerideki kokuyu ağza getirerek ağız kokusuna neden olurlar.

Yanlış nefes alma teknikleri: Doğru olan nefes alma tekniği, burundan nefes alıp ağızdan vermek şeklindedir. Özellikle sürekli burundan nefes alıp vermek, ağızın daha fazla kapalı olması nedeniyle, ağız kokusuna yol açmaktadır.

Açlık: Uzun süreli açlık durumlarında midenin içerisindeki daha önceden alınmış besinleri eritmeye çalışması esnasında salgıladığı enzimler ağız kokusuna neden olmaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Kişiyi sosyal ortamlardan uzaklaştıran ağız kokusu, farklı ve oldukça basit bazı alışkanlıkların kazanımı ile önlenebilmektedir. İşte kazanılması gereken o alışkanlıklar.

Doğru nefes alma tekniği: Nefes alıp verirken burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeye başlayın. Böylelikle hem doğru nefes alma tekniği kazanmış olacaksınız hem de ağız içinde sürekli hava akışı olması nedeniyle ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tarçın ve karanfil kullanımı: Tarçın ya da kuru karanfil kullanımı, ağız kokusunu bastırma konusundaki en pratik ve etkili yollardan birisidir.

Sigaradan uzak durun: Sigara tüketimini en aza indirmek veya tamamen sonlandırmak, sigara bağlı ağız kokusunun da son bulmasını sağlayacaktır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir adım atılmış olacaktır.

Su için: Su içmek genel vücut sağlığı için önemli olduğu kadar ağız kuruluğuna bağlı nedenlerle görülen ağız kokusunu gidermenize yardımcı olacaktır.

Lokmaları iyi çiğneyin: Yediğiniz lokmaların küçük olmasına ve iyice çiğnenmesine dikkat edin. Böylelikle mide gereksiz salgılamaları daha az yapacaktır. Böylelikle mide ve açlık nedeniyle görülen ağız kokuları en aza indirilebilir.

Dişlerinizi Fırçalayın: Ağız kokusu nasıl önlenir sorusuna verilebilecek en yerinde cevaplardan birisi de dişleri günde en az iki kere fırçalamaktır. Diş ve diş etlerinin sağlığı içinde oldukça gerekli olan diş fırçalama, ağız içi temizliğini de sağlayarak kötü kokulara neden olan unsurları ağız içinizden uzaklaştıracaktır.

Ağız kokusu nasıl önlenir sorusuna en çok alınan cevap sakız çiğnemek olsa da günümüzde üretilen sakızların neredeyse tamamı, uzun süre çiğnendiği takdirde diş ve diş etlerine zarar verecek içeriğe sahiptirler.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>