antep-fitiginin-faydalari

Antep Fıstığı Hakkında Bilinmeyenler

Antep fıstığı Hakkında Bilinmeyenler

En ideal besinlerden biri olan Antep fıstığı son derece besleyici bir kuru yemiştir. Vücudu tepeden tırnağa koruyan, besleyen bir besin, kuru yemiş olan Antep fıstığı Türkiye başta olmak üzere Suriye, Yunanistan, İran ve Batı Asya’da yetişmektedir. 10 metre kadar yükselebilen fıstık ağaçları tuzlu topraklarda yetişiyor.

Antep fıstığı Damar Tıkanıklığını Önlüyor

Birçok yararlı vitamin, mineral kaynağı olan Antep fıstığı vücudun metabolizmasını hızlandırmaktadır. Vücudun nitrik oksit düzeyini arttıran Antep fıstığı bu sayede damar tıkanıklıklarını gidermektedir. Ayrıca Antep fıstığı doymamış, sağlıklı yağ molekülleri barındırır.

antep-fitiginin-faydalariAntep fıstığı Kalp Hastalıklarını Engelliyor

Antep fıstığı Kardiyovasküler hastalık riskini azaltan aynı zamanda kanda kötü kolesterol miktarını düşüren en yararlı kuru yemiştir. Yağlı yiyecekler arasında insan sağlığına en fazla yararlı olan besinler listesinde yer alan Antep fıstığı kalp hastalıkları riskini azaltır. Bununla kalmaz ve HDL iyi kolesterol oranını da arttırmaya yardımcı mucizevi bir besindir. Kan basıncını da düşüren Antep fıstığı iyi bir tansiyon dengeleyicidir.

Antep fıstığı Kolesterolü Önlüyor

İçeriğinde protein ve antioksidan barındıran Antep fıstığı vücut hücrelerinin onarımına yardımcıdır ve hücrelerin zarar görmesini engeller. Hücre ölüm riskini azaltmada rol alan Antep fıstığı içerisinde antioksidanlar vardır. Kanser riskini de azaltan Antep fıstığı A vitamini ve E vitamini içerir.

Antep fıstığı Zengin Mineral ve Vitamin Deposudur

Zengin bir protein kaynağı olan Antep fıstığı kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır içerir. Bu açıdan minerallerce zengin bir yapıdır. Dengeli ve sağlıklı diyet yapmak isteyenler mutlaka diyet programlarında Antep fıstığına yer vermelidir. Yağ içeriği yararlı olan; protein, vitamin ve mineral kombinasyonu açısından zengin olan Antep fıstığı halk arasında “yağlı ve zararlı kuru yemiş” olarak bilinse de bu yargı tamamen yanlıştır. Yararlı yağlar barındıran Antep fıstığı tüketildiğinde hem iyi kolesterol oranı HDL yükselmekte hem de kötü kolesterol oranı LDL düşmektedir.

Günde 100 Gram Antep fıstığı Tüketin

İster diyet yapın ister yapmayın her gün 100 gram Antep fıstığı tükettiğinizde vücut için gereken mineral protein vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü almış olursunuz. Sağlıklı lezzetli ve kalp dostu olan Antep fıstığı tüketerek daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

 

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>