artrit-nedir-nasil-tedavi-edilir

Artrit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Artrit Belirtileri ve Artrit Tedavisi

Artık kemikleri etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Parmak Artrit belirtileri eklem çevresinde hassasiyet, sıcaklık ve kızarıklık olarak kendini gösterir. Parmak Artrit genellikle parmak ucu ve orta parmak eklemlerini etkilemektedir. Parmak tutukluğu sık sık ortaya çıkmaktadır. Ağrı ve şişkinlik bu durumu takip eder. Parmağı eğmek gittikçe zorlaşır. İnflamasyon nedeniyle eklemler ve parmakların hareketleri kısıtlanır. Parmaklar düzgün çalışamaz hale gelir. Başparmak tabanı bazen şişer bazı durumlarda Osteo Artrit eklemleri etrafında nodüller ve topaklar gelişmeye başlar. Eklemler sertleşir şişer ve genişler.

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid Artrit belirtilerine gelince, otoimmun bir hastalık olan romatoid Artrit belirtileri arasında eklemlerin sert olması gelmektedir. Kişi parmaklarını istediği gibi oynatamaz. Parmaklarda zaman zaman uyuşma meydana gelir.

Psöriyatik Artrit Belirtileri

Parmaklar bu durumda sucuk gibi görünür. Çizgiler kalınlaşma ve çukurlaşma ile birlikte sarı turuncu tırnaklar otoimmün hastalık belirtisidir. Erkeklerde görülen Psöriyatik Artrit Belirtileri kadınlarda görülmez. Yaşlanmanın bir parçası olarak kıkırdak kemikte meydana gelen bozulmalar nedeniyle ortaya çıkar.  Eklem iltihabı da bu durumu seyreder. Sağlıksız gıdalarla beslenme, toksit madde alımı, diyet, toksit madde birikmesi ve atılamaması enflamasyona ve ağrıya neden olur. Artrit belirtilerini gidermek için sağlıklı beslenme programı uygulamak gerekir. Vücudumuzda hücrelerin kendilerini yenilemelerine engel olan şey, toksinlerin birikmesidir. Toksinlerin birikmesi hücre yenilemesini önlediği için ve yaşlıların bünyeleri daha zayıf olduğu için Psöriyatik Artrit ortaya çıkabilir. Toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan eylem, çiğ sebze ve meyve tüketimi ve egzersizdir. İşlenmiş gıda tüketimine son vermek de toksinlerin atılımını kolaylaştırır. 40 yaşından sonra bayanlar ve erkekler mutlaka her öğünde bir kase salata tüketmelidir. Eklem ağrılarını gidermek için doktorunuzun vereceği anti inflamatuar ilaçlar da etkilidir. Ayrıca kortizon enjeksiyonları da Psöriyatik Artrit belirtilerini yok eder.

Ayaklarda Artrit Belirtileri

Ayak eklemlerinde iltihaplanma demek olan Ayaklarda Artrit Belirtileri iki farklı artrit hastalığının göstergesi olabilir. Bunlar Romatoid Artrit ve OsteoArtrit olarak incelenebilir. Yaşa, genetik faktörlere ve fazla kiloya bağlı olarak gelişir. Bacaklarda ağrı, kollarda eklem yerlerinde ağrılar ortaya çıkar. Eklem yerlerinde sertlikler meydana gelmesi de yine Artrit belirtisi olabilir. Yine ağrıya eşlik eden eklem yerlerinde şişlikler de Artrit belirtileri olarak kabul edilir.

Artrit Tedavisi Nasıl Yapılır

Doktorunuza danışarak ve yaşam biçiminizi iyileştirerek Artrit hastalığından kurtulabilirsiniz. Sık sık bacak ağrısı çekmek ve sık sık eklemlerde şişlik, sertlik ve ağrı oluşması yaşam kalitenizi düşürür bu nedenle doktora görünmek gereklidir. Zamanla tedavi edilmediği kötüleşen Artrit hastalığında da diğer hastalıklarda olduğu gibi, erken teşhis ve tedavi eklemlerin çok zarar görmesini önler. Doktorunuz size bir takım kan testleri yaptırabilir. Fiziksel muayene ve X-ışını ile teşhis konabilir. Ağrı kesici ilaçlarla ağrılar dindirilebilir ve eklem yerlerinde oluşan iltihaplanma antibiyotik ilaçlarla iyileştirilebilir.

Diz Eklem Ağrıları Diz Artrit

En çok kullandığımız organlarımızdan olan bacaklarımızın eklem yerlerinde meydana gelen eklem iltihabı yürüyüşü zorlaştırır. Hareketin zorlaşması, kabızlık, sindirim sorunları metabolizma ile ilgili rahatsızlıklara neden olabilir. Eklem yerlerindeki iltihaplanma kendi kendine iyileşmez. Bunun için mutlaka bir doktora görünmek ve gerekli tetkikleri yaparak ilaç almak gerekir. Menisküs hasarlı ligament kemik kırıkları da eklem yerinde iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Futbolcuların sık sık yakalandığı menisküs, diz kapaklarında eklem yerinde kıkırdakta sorunlar meydana getirir. Kişi ayağını tam olarak eklem yerinden toplayamaz veya tam olarak uzatamaz. 50 yaş üzerindeki insanlarda dejeneratif eklem hastalıkları sık sık ortaya çıkmaktadır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Artrit Nedir Nasıl Tedavi Edilir” için 3 cevap

 1. Melih diyor ki:

  bu artrit nasıl oluşuyor? nelere dikat etmemiz gerekiyor? bilgilendirirseniz ona göre hareket ederiz.

  • Admin diyor ki:

   Günümüzde çoğu hastalık gibi Artritin de ne sebeplerle ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat çevresel ve genetik faktörlerin artrit oluşumuyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Eklemlerde oluştuğu için tavsiyemiz düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile ideal kiloya olabildiğince yakınlaşmak. Bu sayede eklemlere binen yük hafiflemiş olur.

 2. Fahreer diyor ki:

  eklem hastaliklari cok kotudur siddetli agri verir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>