ayak-bilegi-burkulmasi

AYAK BİLEĞİNİN BURKULMASI

Ayak Bileğinin Burkulması

Ayak bileğinin burkulması, ayak bileğinin etrafında bulunan bağ dokularının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Bağ doku, eklemdeki kemiklerin diğer kemiklere bağlanmasını sağlayan lif dokusudur.

ayak-bilegi-burkulmasiAyak Bileği Burkulma Dereceleri

Ayak bileği burkulmaları üç dereceye ayrılır.

1.Derece Ayak Burkulmaları

Bu burkulmalar hafif burkulmalar olarak nitelendirilebilir. Bilekte bulunan bağların aşırı gerilmesi sonucunda ortaya çıkar. Ayak bileği çevresinde şişme, morluk ve ağrılara rastlanabilir. Bu burkulma çeşidinde ayak üzerine hafif ağrılar verse de basılabilir.

2.Derece Ayak Burkulmaları

Bu burkulmalar orta dereceli burkulmalardır. Bilekte bulunan bağların aşırı gerilmesi veya orta dereceli yırtılmaları sonucu meydana gelir. Ayak bileği çevresinde orta dereceli şişme, morluk ve ağrılara rastlanabilir. Ayak üzerine basarken zorluk çekilebilir.

3.Derece Ayak Burkulmaları

Üçüncü derece burkulmalar önemli burkulmalardır ve bilekte bulunan bağların tamamen yırtılması üzerine ortaya çıkar. Ayak üzerine basıldığında ciddi ağrılar meydana gelir.

Ayak Bileği Burkulmaları Belirtileri

Ayak bileği burkulmaları derecelerine göre belirtilerde farklılık gösterir. Bazı belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Ağrı
  • Bilek bölgesinde şişme ve morarma
  • Hareket ederken rahatsızlık duyma
  • Ayak üzerine basarken zorluk çekme
  • Burkulma sırasında patlama ya da yırtılma sesi işitme

Ayak Bileği Burkulması Teşhisi

Doktorunuz şikayetlerinizi öğrenip muayenede bulunur. Hastalık geçmişini ve bileğin nasıl zarar gördüğünü öğrenmek ister. Ayak bileği etrafında şişme, ağrı , morarma olup olmadığını inceler. Ayak bileğinizin ne kadar hareket ettirebildiğinizi ve yürürken zorluk çekip çekmediğinizi kontrol eder.

Doktor burkulmayı ciddi olarak görürse röntgen filmi isteyebilir. Röntgen filmini ayağınızın üzerine basamıyorsanız veya doktorunuz bileğinizin kırık olduğunu düşünüyorsa ister.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Bilek burkulmasının ardından zaman kaybedilmeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Erken tedavi iyileşmeyi hızlandırır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“AYAK BİLEĞİNİN BURKULMASI” için bir cevap

  1. Şafak diyor ki:

    baya kritik bir durum dikkat etmek lazım. burkulmalarda acilen hastanenin acil kısmına gidip doktora görünmek lazım geçer diye beklemek dönüşü olmayan bir hata yapmamıza neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>