ayak bakımı

AYAK KOKUSUNA ÇÖZÜM

AYAK KOKUSUNA ÇÖZÜM

Yaz mevsiminin gelmesiyle aklımıza ilk gelen sorunlardan birisi ayak kokusu. Ayak kokusunu nasıl giderebilirim? Ayaklarım kokuyor acil çözüm, gibi sorularınız varsa buyurun yazımızı okumaya.

Sıcak havanın etkisiyle vücudumuzda ter oluşmaya başlar ve haliyle koku sorunu oluşur. Aslında kokan terimiz olmayıp terden sonra ortaya çıkan bakterilerdir. Ter kokusuz bir sıvıdır. Ter bulunan bölgede hızlıca bakteri ürer ve sonuçta rahatsız edici kokular oluşur.

Ayak kokusunu önlemek için özellikle terleten tarzda giyimden uzak durmamız gerekli. Polyester ve naylon türevi çoraplar ayakların hızlı bir şekilde terlemesine neden olur. Bunu yanında ayakkabı malzemesi olarak deri türünü tercih etmeliyiz. Sandalet tarzı giyme şansınız varsa mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ayakkabılar giyimden sonra mutlaka havalandırılmadır. Ayakkabımızda terden dolayı oluşan bakterilerin çözümü için havalandırma şarttır. Bu sayede büyük ölçüde koku sorunu azalacaktır.

Ayaklarımızı bolca yıkamalı ve kurulamalıyız. Ayak temizliğine dikkat etmeli ve zararlı mikroorganizmalara davetiye çıkarmamalıyız. Yıkandıktan sonra lavanta tarzı yağlar ile masaj yapılmalı ve banyolardan sonra ölü deri kısmı temizlenmelidir. Böylelikle daha yumuşak ve kokmayan ayaklara sahip olabilirsiniz.

Terlemenin etkisini azalma açısından ayakkabınıza az miktarda pudra dökebilirsiniz. Ayakkabınızı dönüşümlü kullanmalı ve çoraplarınızı sık sık değişmelisiniz.

Tüm bunların yanında ayaklarınızı bakımlı ve kokusuz yapabilmek için doğal çözümler mevcut. Bunlardan biraz bahsedelim.

SODA AYAK KOKUSUNDA OLDUKÇA FAYDALI

1 litre suyun içine bir çorba kaşığı karbonat tozu ekleyerek ayaklarınızın sığacağı bir leğene dökün. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra 15 – 20 dakika kadar karbonatlı suda (sodada) bekletin. Bu oldukça faydalı ve etkili bir yöntemdir. Hem ayaktaki bakterileri öldürmekte hem de ayak kokunuza etkin bir çözüm sunmaktadır.

SİYAH ÇAY TANİK ASİT İÇERİR

Siyah çay bakterileri yok edibi özelliği olan tanik asit içerir. Bunun için bir miktar kaynar suya iki üç yemek kaşığı siyah çay ekleyerek demlenmesini bekleyin. Daha sonra ılıması için bir miktar soğuk su ile karıştırıp leğen içine dökünüz. Ayaklarınızı yıkayıp bu karışımın içinde 15 – 20 dakika kadar bekletin.

ADAÇAYI AYAK KOKUSUNDA SON DERECE ETKİLİDİR

Adaçayı antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahiptir. İster demleyerek yukarıda siyah çayda bahsettiğimiz gibi uygulayın isterseniz de adaçayı yapraklarını ayakkabı tabanına ve çorap için serpin. Her iki yolda fayda sağlayacaktır. Özellikle ayakkabı tabanına ve çorap içine serpilen adaçayı yaprakları hem kokuları hapseder hem de ayağınıza farklı bir koku verir.

Bu tür uygulamaların dışında kullanılan uygulamalar da mevcut ama biz genel olarak kullanılan ve memnun kalınan metotlardan bahsettik. Ayaklarınızın sağlığı önemli olup ıslak ve terli kalmamasına özen gösteriniz. Hem zararlı bakteriler açısından hem de mantar oluşumu açısından ayak sağlığınıza dikkat ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bu makale www.dugunhanem.com için hazırlanmıştır.ayak kokusunu giderme ayak temizliği

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>