bagirsak-hastaligi

Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Hastalıkları

Vücudumuzun en önemli sindirim ve boşaltım sistem elemanları olan bağırsaklar her diyet öncesi iyice tanınmalı ve karakterleri ortaya çıkarılmalıdır. Kişiden kişiye değişen bağırsak karakter ve davranışları sindirim ve boşaltım hareketleri diğer organlarla ilişkili olduğu kadar kişinin yaşına cinsine kitle indeksine yaşadığı coğrafyaya ve beslenme biçimine bağlı olarak değişir. Söz gelimi kitle indeksi 30 üzerinde olan insanlarda Obez insanlarda ve kalın belli insanlarda kolon kanseri gelişme riski daha fazladır. Kilolar ne kadar artarsa tehlike de o kadar artar. Obez insanların safra kesesi taşı oluşma riski de vardır. Hiçbir şekilde alkol almayan şişman insanların karaciğer yağlanması oranı yüksektir. Bel bölgesinin yağlanması karaciğer yağlanmasının bir belirtisidir. İnsanlar bağırsaklarını tanımadan diyet yapmamalıdır.

bagirsak-hastaligiKarında Şişlik ve Kabızlık Araştırılmalı

Sürekli karında şişlik ishal veya kabızlıktan şikayet edenlerin doğru beslenmedikleri açıktır. Abur cubur atıştırmak beslenmek değildir, ya da mideyi tıka basa doldurmak da beslenmek değildir. O sadece karnını doyurmaktır. Fakat vücudun ihtiyacı olan protein-vitamin mineral su gibi hayati besinlerin yeterli oranda alınması doğru beslenmedir. Organik beslenme doğru beslenmedir.

Hareketsiz Yaşamak Bağırsakları Tembelleştirir

Hareket etmeden yaşayan insanların bağırsakları zamanla tembelleşir ve fonksiyonlarını yerine getiremez. Bağırsak tembelliği ve kolon kanseri gelişme riski artar. O nedenle egzersiz-spor yapmak bağırsakların daha iyi çalışmasına yardım ettiği gibi ileride oluşacak bağırsak hastalıklarını da önler. Bunun nedeni az hareket eden insanların tüm vücuduna ve bağırsaklarına daha az kan gitmesi demektir. Kan alamayan bağırsaklar besin ve oksijen de alamaz. Bağırsak hastalıkları bu nedenle oluşabilir.

Günde 50 Gram Lif Tüketin

Az yağlı yiyecekler bağırsakları rahatlatır. Çok lifli yiyecekler bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Bol su tüketimi egzersiz ve az yağlı beslenmeye ek olarak günde 50 gram lif almak bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Günlük olarak keten tohumu yulaflı ekmek kepekli ekmek tüketin. Mutlaka yatmadan önce erken olarak bir kase yoğurt tüketin. Haftada 2 kez taze balık tüketin. Karın bölgesine göbek deliğinden başlayarak günde 15 dakika masaj yapın.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>