böbrek-yetmezliği

Böbrek Yetmezliği Neden Olur

Böbrek Yetmezliği Neden Olur

En hayati organlarımızdan biri olan böbreklerimizin arızalanması hayatı bizlere zehir edebilir. Vücudumuzun süzgeçleri olan böbrekler kanımızı temizlerler. Böbreklerimiz sağ ve solda 2 adet olup kanda bulunan zararlı maddeleri süzme görevini üstlenirler. İdrar kanalına zararlı maddeleri süzerek gönderen böbreklerimiz idrar kesemizi doldururlar.

Böbrekler Kanı Süzer

İdrar kesesi dolduğunda beyindeki ilgili santral merkezine elektrik sinyali gönderilir ve tuvalete gitme ihtiyacı doğduğunu anlarız. Böbreklerin genel özellikleri arasında kan sıvımızda asit & baz dengesini sağlamak, su elektrolit dengesini ayarlamak gibi önemli görevler de vardır. Bu kadar önemli ve hayati bir görevi üstlenen böbreklerimizin biri arızalandığında muhtemelen ikincisi de arızalanma yolunda olabilir.

böbrek-yetmezliğiBöbrek Yetmezliği Hayatı Olumsuz Etkiler

Bunun için yaşam programımızı kökünden değiştirmemiz gerekebilir. Böbrek yetmezliği şeker hastalığı Obezite ve su içmemek gibi nedenler yüzünden ortaya çıkar. Kalıtım da etkili bir faktördür. Bazı insanlar kola çay içtiklerinde su ihtiyaçlarını giderdiklerini düşünür ama suyun yerini sudan başka hiçbir şey tutmaz. Bu nedenle yetişkin bir insanın yaz aylarında 2.5 litre kış aylarında 1.5-2 lt su tüketmesi gereklidir. Böbrekler susuz kaldığında bozulmaya büzülmeye başlar.

Böbrek Yetmezliğini Tetikleyen Hastalıklar

Yüksek tansiyonu olanların böbrek yetmezliği ile karşı karşıya gelmeleri yüksek ihtimaldir. Böbrek yetmezliği teşhis edilirken idrarda protein ölçümüne gidilir. Bu bilgi net olarak böbrek yetmezliğinin olup olmadığı bilgisini verir. Şeker hastalığı da böbrek yetmezliği nedenidir.

Sinsice böbrekleri tahrip eden bu hastalığa gizli şeker hastalığı da eşlik eder. Bir böbrek iflas ettiğinde tüm süzme yükü ikinci böbreğe düşer. Yük çok ağır olduğu için çok daha dikkatli bir diyet ve yaşam programına ihtiyaç doğar. Mesela sigara içmek böbrek kılcal damarlarını tıkar. Uzun vadede bu tıkanma gerçekleşir. Ben sigara içiyorum böbreklerim sağlam diyenlerin biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Sigar ve alkol böbreklere zarar verir. Zamanla yaşlanmak da böbrek fonksiyonlarının düşmesine neden olur. Yaşlı insanların aşırı yemek yeme lüksü yoktur. Onların sulu gıdalarla beslenmesi ve az yemek yemesi gerekir. Obezite hastalarının tüm organlara olduğu gibi böbrek yetmezliği gibi ciddi problemlere yol açarak böbreklere de zarar veren beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam biçimleri ömür kısaltıcıdır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>