akciğer-hastalıkları

Bronş Akciğer Hastalıkları

Bronş Akciğer Hastalıkları

Akciğer hastalıkları genel olarak Anafilaksi Astım Bronşit KOAH Kistik Fibrozis Oksijen zehirlenmesi Pnömoni solunum yetmezliği gibi çeşitli hastalıklar altında incelenebilir.

Bronşit Akciğer Hastalığı

Akciğer hava yollarının tıkanması sonucu gelişen hastalıktır ve 2 kısımda incelenir, akut bronşit ve kronik bronşit olarak incelenebilen bronşit hastalığı kronik olursa ciddi iltihaplanmalar söz konusu olabilmektedir.  Akut Bronşit hastalığında kuru öksürük ağrılı öksürük ve soğuk havalarda vücut direncinin kırılması ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar. Akut bronşit Kronik bronşitin bir tık gerisindedir. Tedavi edilmelidir.


akciğer-hastalıklarıAstım Hastalığı

Solunum yollarında iltihap oluşması ile meydana gelen Astım hastalığı için kesin bir neden bulunamamaktadır. Bronşlarım mukoza ödemi nedeni ile daralmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan astım hastalığı çeşitli enfeksiyonlara da dayandırılabilir. Astım hastalarında zorla nefes almak, hırıltılı nefes alma öksürük ortaya çıkar. Astım krizlerinde ise ağır bir nefes darlığı söz konusudur. Astım tedavisi yapılırken rahatlatıcı ilaçlar verilir ve nefes darlığı zora soktuğunda ağza sıkılan inhaler tüp oksijen vererek rahat nefes almayı sağlar. Yetişkinlerin yakalandığı astım hastalığı kalıcı olabilir.

KOAH Akciğer Hastalığı

Nedeni sigara olan KOAH akciğerde siyah karbon tortular meydana getirir. Havanın kirli olması ve kalıtımsal nedenlerle de KOAH gelişebilir. Amfizem doku parçalanmalarına neden olan KOAH uzun yıllar aşırı sigara içenlerde görülmektedir ve kişinin yaşam kalitesini sıfıra indirgemektedir. Öyle ki hasta ileri evrelerde tüpe bağlı olarak yaşamını sürdürür. KOAH tedavisi gören insanlar hastalık ileri dereceye varmadan sigarayı bırakmalıdır. KOAH sigarayı bırakma ile iyileşmez.

Pnömoni Zatürre Hastalığı

Akciğer hastalıkları arasında en kötü olanlardan biri olan Zatürre aşırı terleme ateş göğüs ağrısı kanlı öksürük ayakta duramama sırtta sık sık oluşan kramplar ve ağrılara neden olur. Tedavi edilmezse verem hastalığına çeviren bu hastalıkta ateş 40 dereceyi aşar. Bir zatürre hastası hastaneye yatırılarak tedavi edilirse ve doktorun önereceği şekilde yaşamını yeniden düzenlerse 2 hafta içinde iyileşme ve toparlanma sürecine geçebilir. Çocuklarda ölümle dahi sonuçlanabilen bir hastalık olan Pnömoni ileri yaşlarda da aynı ölüm tehlikesini içerir.

Akciğer hastalıklarının büyük bir bölümü sigara kirli hava kaynaklıdır. Uzun yıllar sigara içenlerin en son iyi ihtimalle kapılacakları hastalık KOAH olacaktır ki ileri evrelerde oksijen tüpüne mahkum bir yaşamı gerektirir. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin mutlaka sigarayı bırakması gerekir ve sağlıklı olmayan ortamlarda çalışmaması gerekir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Bronş Akciğer Hastalıkları” için bir cevap

  1. Cem diyor ki:

    Guzel ve detayli bir aciklama olmus paylasim icin tesekkurler isime cok yaradi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>