bulaşıcı-hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıklar

Bakterilerden, virüslerden ve parazitlerden oluşan enfeksiyon hastalıkları arasında bulaşıcı olanlarını bu makalemizde açıklamak istiyoruz. Bulaşıcı hastalıkları tanıyarak bulaşmayı önlemek mümkündür. Bulaşıcı hastalıklar arasında bazılarının aşıları geliştirilmişken bazılarının henüz aşıları geliştirilmemiştir.

bakteriBakterilerin Neden Olduğu Bulaşıcı Hastalıklar

Bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı hastalıklar arsında merkezi sinir sistemini koruyan beyin zarlarının iltihaplanmasına yol açan bakteriyel menenjit yer alıyor. Menengitidis ve Streptococcus Pneumoniae isimli bakteriler bakteriyel menenjit hastalığına neden olurlar. Bu hastalık bulaşıcıdır.

Botülizm Hastalığı

Sinir fonksiyonları ve kas iskelet sistemi üzerinde etkili olan bir hastalıktır.

Brucella Hastalığı

Süt ve süt ürünleri ile bulaşan veya doğrudan hayvanlarla temasta bulunan kişilere bulaşan bir hastalıktır.

Kolera Hastalığı

Kirli yiyecek ve sulardan bulaşan bir hastalıktır.

Difteri Hastalığı

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan Corynebacterium isimli bakterinin neden olduğu ve ishale neden olan bulaşıcı hastalıktır.

Gonore Hastalığı

Sadece cinsel yolla ve sıvı teması ile bulaşabilen bir hastalıktır.

İmpetigo Hastalığı

Yüzeysel olarak cilt hastalıklarına neden olan S. Piyonegens isimli bir bakterinin neden olduğu hastalıktır.

Kawasaki Hastalığı                                                        

Kan damarlarını normalden fazla şişmeye zorlayan ve otoimmün sistemi üzerinde etkili olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Boğmaca Hastalığı

Bordotella Pertussiz bakterinin neden olduğu ve çarpıntı ile seyreden ağır öksürük belirtisi olan hastalıktır.

Verem Tüberküloz Hastalığı

Mycobacterium Tuberculosis bakterisinin neden olduğu ve direkt olarak akciğerleri hedef alan ölümcül bir hastalıktır. Yüksek ateş, terleme, kanlı balgam, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, şiddetli baş ağrısı gibi belirtileri olan bu hastalık aylarca yatağa mahkum eder ve tedavi edilmezse öldürür.

Frengi Hastalığı

Tek bulaşma yolu cinsel ilişki olan frengi hastalığı Treponema Pallidum isimli bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Virüslerin Neden Olduğu Hastalıklarvirus

Kabakulak, Kuduz, Zoster, Roseola, HIV-AIDS, Çiçek hastalığı, Zona, Domuz gribi, Grip, Zika Ateş hastalığı, Suçiçeği, Düz siğiller, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E, Viral Ateş, Labrea Ateş, Plantar siğil, Ortak Siğiller, Sarıhumma hastalığı, Bronşiolit, Çocuk felci, Genital siğiller, NANB Hepatit, Sinüs Baş ağrısı, Viral Ekzantemi, Batı Nil Ateşi, Herpes (Sakral), Rahim ağzı kanseri, Bornholm Hastalığı, Herpetik Whitlow, Kuş veya Kuş Gribi, Kızamık (Kızamıkçık), Yavaş Virüs Hastalığı, BK Virüs Enfeksiyonu, Viral Ensefalit, Herpes (Orofasial), Colorado Kene Ateşi, HPV, Mayaro Virüs Hastalığı, Erythema Infectiosum, Adenovirüs enfeksiyonu, Calicivirüs Enfeksiyon, Enterovirus Enfeksiyon, Siğiller Kawasaki Hastalığı, Arboviral Ensefalit, SARS, Enfeksiyöz Mononükleoz, Noroviral Gastroenterit, Marburg Kanamalı Ateşi, İnsan Bocavirus Enfeksiyon, İnsan Parvovirüs Enfeksiyon, Bolivya Kanamalı Ateşi Bir Enfeksiyon, Coxsackie Virüs, Coxsackie B, Arjantin Kanamalı Ateşi, Brezilya Kanamalı Ateşi, El-Ayak-ve-Ağız Hastalığı, lenfositik koryomenenjit, Venezuela Kanamalı Ateşi, Genital Herpes Simplex Virüsü, Hantavirus Akciğer Sendromu, İshal, Parainfluenza Virüs Enfeksiyonları, Rhinovirus hastalığı gibi hastalıkların hepsi virüs kaynaklı viral hastalıklardır.

Virüs Nedir Virüsün Yapısı Nasıldır

Çok küçük boyutlara sahip (20-300 nanometre) bu yapılar tek bir DNA veya RNA taşıyabilen ve sadece canlı organizmalarda üreyebilen yapılardır. Canlı hücrelere bulaştıklarında canlının bağışıklık sistemi güçlü değilse hemen enfekte olabilirler. Bakterilerden farklı bir yapıları vardır. -400 derece soğuğa dayanabildikleri gibi +400 derece ısıya da dayanabilen sağlam yapıları vardır. Günümüzde viroloji bilimi sadece virüsleri inceleyen bir bilim dalı olarak gelişmiştir. Bazı bilim adamlarına göre canlı sayılırlar bazılarına göre ise cansız sayılırlar. Virüsler mikro organizma bulamazlarsa faaliyet gösteremezler. Bulaştıkları canlılardan arındırılmaları için anti viral ilaçlar kullanılır. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Söz gelimi nezle, grip olan bir insan için antibiyotikler hiçbir işe yaramazlar. Çünkü antibiyotikler sadece bakteriler üzerinde etkindirler.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Bulaşıcı Hastalıklar” için 4 cevap

 1. İlker diyor ki:

  dikkat edilmesi gereken hastalıklar maalesef toplumsal olarak bu konuda zayıfız

 2. yasin diyor ki:

  Bence de bu enfeksiyon konuusu çok önemli daha çok kişisel bakıma önem verelim

 3. Hasan diyor ki:

  bu devirde nasıl korunacağız hocam hijyen yok, gdo var, kendimizi korumamız çok güç gerçekten.

 4. hakan diyor ki:

  hepsi birbirinden tehlikeli ancak şahsen en tehlikelisi aids ve bu konuda biz erkeklerin çok dikkat etmesi lazım malum sebeplerden dolayı 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>