zararli-yiyecekler-ve-icecekler

Çabuk Öldüren Yiyecek Ve İçecekler

Çabuk Öldüren Yiyecek ve İçecekler

Ölümlerin genel nedeni arasında kalp krizi, çeşitli damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi ölümcül hastalıklar sayılmaktadır. Bu hastalıkları tetikleyen davranışlar sağlıklı olmayan besinleri tüketmek, hareketsiz yaşam tarzını seçmek, kötü beslenme alışkanlığını sürdürmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara devam etmek sayılabilir. Bu makalemizde çabuk öldüren yiyecek ve içeceklere yer verdik. Bu yiyecekleri ve içecekleri daha yakından tanıyarak bunları hayatınızdan çıkarmanızı ümit ediyoruz. Daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek adına zararlı besinleri yemek programımızdan çıkarmak bir lüks değil bir zorunluluktur.

Çabuk Öldüren Yiyecek ve İçecekler

Bu yiyecek ve içeceklerin başında bütün alkol çeşitleri gelmektedir. XVI. yüzyılda vahşi batıda yaşayanlar için öldürücü olmayan içki (!) düello yapmayan günümüzün modern insanı için uzun vadede öldürücü içecek grubudur. Karaciğer organımızın en büyük düşmanı olan içki aynı zamanda beyin hücrelerimize ve beyin zarına zarar vermektedir.

Öldürücü Besinler Nelerdir

Öldürücü yiyecekler arasında patates kızartması ve hamburger, aşırı yağ içeren yiyecekler yer almaktadır. Rafine edilmiş şeker kullanılarak yapılan glisemik indeksi yüksek pastalar, börekler, kekler, tatlılar nörolojik sorunların arkasındaki en büyük etken olarak bilinir. Beynin kimyasal metabolizmasını ve çalışma sistemini etkileyen rafine şeker ürünleri hem bağımlılık yapmaktadır hem de ömrümüzü kısaltmaktadır. Bütün yağlı kızartmalar da insan ömrünü kısaltan zararlı besin kaynaklarıdır. Bütün işlenmiş yiyecekler çok lezzetli olmalarına karşın beyin hücrelerini dejenere eder ve ileri yaşlarda Alzheimer hastalığı riski taşırlar. Turşular başta olmak üzere aşırı tuzlu bütün yiyecekler sodyumun kan basıncına müdahale etmesi ve kan basıncını artırması nedeniyle ömür kısaltan yiyecekler sınıfına eklenebilir. Proteinler vücudumuz için çok yararlı besin yapıtaşlarıdır fakat işlenmiş proteinler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Öğrencilerin çok tükettiği sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş proteinler vücudumuz için zararlıdır. Kansere neden olan nitrosamine ile yakın ilişkisi bulunan işlenmiş protein yapı taşları insan ömrünü kısaltan besin grubuna girer. İnsan ömrünü kısaltan bir başka faktör nikotindir. Yalancı bir rahatlık sunan nikotin en fazla sigarada bulunmaktadır. Patlıcanda da nikotin oranı yüksektir ama yanında zehirli kimyasal bileşikler barındırmaz. Aşırı derecede sigara içenlerde akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, kalp krizi riskinin artmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan sigara çabuk öldüren içecekler arasında yerini daima korur. Yine çabuk öldüren besinler arasında yapay tatlandırıcılar yer alır. Yapay tatlandırıcıların yalancı bir keyif vermekten başka hiçbir faydası yoktur. Yüksek enerji barındırdıkları için hemen doyum sağlarlar ve aynı hızda acıkma sürecini başlatırlar. Öldürücü besinler arasında trans yağlar yıllardır başköşedeki yerini korumaya devam etmektedir. Yemeklerde pasta yapımında kullanılan trans yağlar yemekleri çok daha lezzetli yaparlar fakat yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalığının birincil nedeni arasında ömür boyu tüketilen trans yağlar gösterilmektedir.

Yağların Rolü

Yağlar Aslında vücudumuz için enerji kaynaklarıdır. Ayrıca yağda çözünen vitaminleri çözmek için kullanılırlar. Böylece dolaşıma yardımcı olurlar. Hayati organlarımızı koruyan yağlar aşırıya kaçmamak şartıyla vücudumuzda mutlaka bulunması gereken yapı taşlarıdır. Fakat bahsettiğimiz yararlı yağlar doymamış yağlardır. Ya da vücudun ihtiyaç duyduğu fakat üretemediği ve dışarıdan alması gereken Omega yağ asitleridir. Doymamış yağlara örnek vermek gerekirse susam yağı, ay çiçek yağı, zeytinyağı, Kanola yağı, balık yağları sayılabilir. Doymamış yağlar kötü kolesterol oranını düşürür iyi kolesterol seviyesini yükseltirler. Bu nedenle yemeklerde mutlaka sıvı yağlar kullanılmalıdır. Ancak raf ömrü uzatılmış çeşitli kimyasal bileşikler barındıran kimyasal bileşiklerin kimyasal yapısı neredeyse plastiği yakın bir formüle benzediği için işlenmiş sıvı yağları tüketmeniz de trans yağlarını tüketmek kadar tehlikelidir. Her şeyde olduğu gibi yağ seçiminde de organik ve doğal olmak zorunludur.  Yapay olan işlenmiş bu tür yağlardan uzak durmak gerek. Kurabiyeler, hamur işleri, tereyağı, konserve, gıda malzemeleri, tavuk yağı, Hindistan cevizi yağı yüksek oranda trans yağlar içerirler.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Çabuk Öldüren Yiyecek Ve İçecekler” için 3 cevap

  1. Namık diyor ki:

    sağlıklı yaşam için uymamız gereken kuralları iyi bilmeliyiz. bazıları ölümün saati dakikası belli diyerek vuruyor biraya şaraba sigaraya, ne kadar yanlış bir durum aslında. anlatamıyorsun işte insanlara o yüzden herkes kendi sağlığına dikkat etsin yeter. size düşen görevi layıkı ile yapmışsınız. insanları bilgilendirmek için çok güzel bir makale yazmışsınız çok teşekkürler.

  2. Furkan diyor ki:

    Toplumdaki yanlış kanılardan biri de yağların hepsinin kötü olduğu. Aslında omega yağ asitleri ve diğer doymamış yağlar kilo verirken bile tüketilmesi gerekir. Sağlığa oldukça faydaları vardır.

  3. Cem diyor ki:

    Herşeyin kalitelisini ve doğal olanını almak lazım. Yağ’ında karbonhidratında kalitelisinden şaşmamak lazım sağlıklı beslenme için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>