cocuklarda-bas-agrilari

Çocuklarda Baş Ağrılarına Dikkat

Çocuklarda Baş Ağrılarına Dikkat

Çocuklarda baş ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır. Özellikle çocuklardaki baş ağrıları önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bazı çocuklarda yetişkinlerdeki gibi şiddetli olmayan baş ağrıları ortaya çıkabilir. Çocuklarda migrenin tespit edilmesi için birkaç önemli noktaya odaklanmak gerekir okul yaşındaki çocukların genel olarak yüzde onunda migren görülmektedir. Eğer çocuğunuzda kalabalık ortamlarda sıkıntı oluşuyorsa, çocuğunuz hassas ise, çocuğunuz hipersensitif belirtiler gösteriyorsa bu durum migren belirtisinin olabileceğine işaret eder. Eğer çocuğunuz aşırı duygusal ve İçine kapanık bir şekilde davranıyorsa ve kokulara karşı aşırı duyarlı ise çocukta migren gelişmiş olabilir. Migrenin başlıca belirtileri arasında baş ağrıları vardır. Çocuklarda baş ağrıları yetişkinlerdeki gibi şiddetli olmayabilir, çok şiddetli baş ağrıları genellikle çocuklarda görülmez. Çocuklarda baş ağrısı meydana geldiği zaman genellikle durgunluk, bulantı, soluklu bir yüz ve keyifsiz bir profil sergilerler.

cocuklarda-bas-agrilariBazen ortaya çıkan migren ataklarının belirtileri arasında karın ağrıları olabilir. Karın ağrısıyla birlikte ortaya çıkan baş ağrıları çocuklarda migren belirtisini gösterebilir. Ayrıca çocuklarda baş ağrısı ile birlikte kusma atakları olursa migrenden şüphe edilebilir. Bebeklerde sürekli gaz ve kolik şikayetler de migrenin gelişmesini etkiler. Çocuklarda araba tutması olanlar yine migren hastalığından şüphe edebilirler. Bazı Çocuklarda bacak ağrıları oluşur. Bu bacak ağrıları da büyümeye bağlı olmayan bacak ağrıları olabildiği gibi migrene bağlı bacak ağrıları da olabilir. Migren rahatsızlığı olan annelerin yüzde yetmişinde çocuklarında migren olma ihtimali vardır. Baş ağrısıyla birlikte karın ağrısı ve kusma meydana geliyorsa çocuklarda migrenden şüphelenilebilir.

Bir migren çeşidi olarak sessiz migren adı verilen migren hastalığı vardır genellikle migren denilince akla baş ağrısı gelmektedir fakat sessiz migrende baş ağrısı yoktur. Vücutta uyuşukluk, karıncalanma meydana gelir. Peltek konuşma ve çeşitli konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda nörolojik şikayetler, ishal, kusma, bulantı gibi ve iştahsızlık gibi belirtiler sessiz migren belirtileri olabilir. Aynı zamanda sık idrara çıkmak, sürekli sinirlilik ve huzursuzluk hali sessiz migren belirtileri arasındadır. Klasik migrene hiç benzemeyen sessiz migren, kısa süreli görme bozuklukları meydana getirebilir. Baş parmaktan başlayan ve yukarıya doğru ilerleyen uyuşma gerçekleşebilir. Sessiz migrenin ortaya çıkarılması da oldukça zordur, bazı testler gerektirebilir. Fakat ortaya çıkartıldıktan sonra sessiz migrenin tedavisi kolayca yapılabilir. Sessiz migren nadiren oluşuyorsa tedavi bile gerekmez ancak çok sık tekrar eden ve sizin yaşam koşullarınızı kötüye doğru sürükleyen ve sizi rahatsız eden sessiz migren ilaçlarla rahatça tedavi edilebilir. Sessiz migrenin tedavisi nöral terapi yöntemleriyle gerçekleştirilir.

Sezeryanla Doğan Çocuklarda Migren

Genellikle baş ağrılarıyla ilişkilendirilen migren hastalığı annelerde varsa çocuklara da geçme ihtimali yüksektir. Bazı durumlarda migren sezaryen sonrası da annelerde gelişebilmektedir.

Migren ve Baş Ağrısı İlişkisi

Migren farklı nedenlerle ortaya çıkar ve baş ağrısıyla ilişkilidir fakat Baş ağrısına ek olarak migren hastalığına yakalananlar aşırı ışığa ve aşırı strese karşı normal insanlardan daha duyarlıdırlar. Bu kişilerde bulantı ve kusma görülebilmektedir. Migren atakları geldiği zaman kişi kendini daha çok depresyonda hissedebilir ve olaylara çok kolay tepki verebilir. Bilim adamları beyin damarlarının büzülmesi ve açılması seviyelerinin farklılığının migrene neden olabileceğini belirtiyorlar. Beyin damarlarını açan serotonin maddesinin seviyesinin düşük olması migren sebebi olarak görülür. Ayrıca bazı uzmanlar tarafından migren hormon seviyelerindeki değişimlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda adet dönemi öncesinde görülmeye başlanan migren adet dönemi bitince bitmektedir ve her 10 kadından ikisinde bu migren atakları görülebilmektedir. Migren hastalığı olanların depresyon, gerginlik, stres, kaygı, korku, heyecan gibi psikolojik davranışlar gösterdiği bilinmektedir. Fiziksel olarak uzun süre çalışma boyun ağrısı, omuz ağrısı, düşük kan şekeri ve migreni tetikleyebilir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>