enfeksiyon-hastaliklari

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon hastalıklar; bakteri, parazit, virüs gibi tek hücreli mikro organizmaların insan vücudu veya canlıların vücudu üzerinde üremek üzere çoğalmaları ile oluşturdukları iltihaplanmaya verilen addır. Bu iltihaplanma bademciklerde gelişirse tonsilit bademcik iltihabı oluşur. Akciğerlerde gelişirse pnömoni verem gibi üst solunum yolu hastalıkları ortaya çıkar. Eklemlerde gelişirse eklem iltihabı, beyin zarlarında gelişirse beyin zarı iltihabı ortaya çıkar. Vücudumuzun bağışıklık sistemi bu hastalıklarla mücadele etmek için kendi çapında sürekli uyanık ve mücadele halindedir.

enfeksiyon-hastaliklari-kadinVücudumuzda Biyokimyasal Olaylar

Her saniye trilyonlarca hücremizde trilyonlarca biyokimyasal olay gerçekleşir.  Bütün bu olayların ana nedeni ve amacı bedeni korumak ve sağlıklı olmasını sağlamaktır. Enfeksiyon hastalıkları ise, enfeksiyon hastalıklarına neden olan mikro organizmalar tarafından oluşturulur. Bünye bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte hemen harekete geçerler. Vücudumuzda milyonlarca bakteri virüs, bastırıldığı için harekete geçememektedir. Bağışıklık sistemi zayıflarsa virüsler adeta fırsat kollayıp bizi öldürmeye çalışır. Tek hücreli canlıların bu işi bilinçli yaptıkları söylenemez. Onlar yok etmek için programlanmışlardır. Bizler ise yaşamak için programlanmışızdır. Evrenin her noktasında her an her saniye bir mücadele söz konusudur. İnsan bünyesinde de dış dünyadan korunma için çeşitli sistemler vücudumuzu korumak için sürekli tetiktedir.

Enfeksiyonlara Karşı Vücudun Tepkisi

İnsan bünyesi ve bağışıklık sistemi değişkenlik gösterir. Yaş, kilo, cins, sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, zararlı alışkanlıklar, alerji, genetik miras faktörleri gibi bir çok faktör insan bağışıklık davranışını etkiler. Bazı insanların bünyesi güçlüdür, bazı insanların bünyesi zayıftır. Küçüklükten itibaren insanlara aşı yapılarak vücudun bağışıklık sisteminin, aşı sıvısı içindeki zayıflatılmış hastalık yapıcı enfeksiyonları tanıması ve ona göre vaziyet alması planlanır. Aşı içerisindeki mikroplar  etkisi zayıflatılmış mikroplardır. Vücuda enjekte edilmelerinin nedeni ise vücudun bu mikrobu tanıması ve onu yok etmek için yeni sistemler üretmesi içindir. Böylece aşı sonrası vücut o mikrobu tanımış olur. Bir daha vücuda gelişinde, bağışıklık sistemi afallamaz ve hemen o mikrobu yok edecek faktörleri bilinçli bir şekilde devreye sokar.

Çocuklar ve Yaşlılar Daha Zayıftır

Çocuklar ve yaşlılar vücut dirençleri daha zayıf varlıklardır. Dolayısı ile çocukların ve yaşlıların enfeksiyon hastalıklar karşısında vücut direnci daha düşüktür. Genç bir insandaki bir hastalık yaşlı birinde daha ağır sonuçlar verebilir. Çünkü bağışıklık sistemi gençlerde daha aktif ve güçlüdür. Bu nedenle çocuklar ve yaşlılar dış ortamlardan daha iyi korunmalıdır. Daha düzgün ve sağlıklı beslenmelidir. Virüs kaynaklı enfeksiyon hastalıkları ve bakterilerin neden olduğu  enfeksiyon hastalıkları vardır. Bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıklar antibiyotiklerle tedavi edilebilir, virüs kökenli ( viral enfeksiyon) hastalıklar için durum biraz daha karmaşıktır. Viral enfeksiyonlar daha ağır belirtiler gösterirler. HIV, HPV, Hepatit, Çocuk felci, Kuduz, Kızamık, Çiçek hastalığı, Zona gibi hastalıklar virüs kaynaklı hastalıklardır. Genel olarak bulaşıcı olan viral enfeksiyon hastalıkları  şiddetli baş ağrıları, çok yüksek ateş, öksürük, halsizlik, kırgınlık gibi ağır belirtilerle ortaya çıkarlar. Günümüzde virüslerin yayılmasını engelleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren interferon tip ilaçlar kullanılarak virüslere karşı koruma sağlanabilmektedir. Son günlerde ABD ‘de bulunan bir bakteriye karşı henüz hiçbir etkili antibiyotik ilaç üretilememiştir. Yani bakteriler de virüsler kadar tehlikelidir.

Enfeksiyon Hastalıklara Karşı Önlemlerenfeksiyon-hastaliklari

  • Sağlıklı beslenme
  • Zararlı alışkanlıkları bırakmak
  • Bol sıvı tüketimi
  • Kişisel temizliğe önem vermek
  • Düzgün egzersiz yapmak
  • Kirli ve boğucu ortamlardan uzak durmak
  • Ruhsal dinginlik
  • Mevsimlerin şartlarına uyum sağlayacak şekilde giyinmek

Kişisel olarak enfeksiyon hastalıklarına karşı alınacak tedbirler olarak sıralanabilir. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz beklemeden hastaneye başvurmak gerekir.

 

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>