glutamin-nedir

Glutamin Nedir

Glutamin Nedir

Bir amino asit olan Glutamin vücudumuz tarafından üretilmektedir. Ancak bazı hastalıklar bu üretimin dozunu azaltabilir ya da arttırabilir. Vücut sistemimiz glutamine ihtiyaç duyduğu ölçüde üretim yapabilmektedir. Glutamin sindirim sisteminin doğru ve kararlı çalışmasını sağlar ve kas hücrelerinin üretim görevini üstlenir.  Kas yoğunluğunu arttıran glutamin eksikliğinde bünye dışarıda vücuda zarar vermek için programlanmış mikro organizmalara yenik düşebilir. Bu da ciddi hastalıklara davetiye gönderir. Bir kimsede ne kadar ölçüde glutamin bulunması gerektiği belirsizdir.

glutamin-nedirYaş kilo cins kas oranı fiziksel aktivite yapıp yapmadığı gibi bir çok faktör bu oranı değiştirebilir. Glutamin iyi bir yağ yakım yardımcısıdır. Bu nedenle kilo vermeyi doğal yollardan başaran insanlarda glutamin yeteri kadar vardır denebilir. Bağırsakları da koruyan Glutamin eksikliğinde Crohn hastalığı ve Ülseratif Kolit hastalığı ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar glutamin seviyesinin kanser hatalarında düşük çıktığını göstermektedir.

Glutamin Takviyesi

Glutamin takviye edilmesi ise ters tepki yapabileceğinden her tür kanser hastasına uygulanmamaktadır. Aşırı kiloları vermeye ve dengeyi sağlamaya yarayan glutamin aynı zamanda aşırı zayıf insanların normal kiloya çıkmasında da etkilidir. Ancak glutamin eksikliği olup da karaciğer hastası böbrek hastası insanlara glutamin takviyesi yapılmaz. Ayrıca gebe kadınların da Glutamin kullanması sakıncalıdır. Akyuvarların yeteri miktarda bölünmesine de yardımcı olan Glutamin bir kişide eksikse akyuvarlar sağlıklı olarak bölünemez. Kas protein sentezini arttıran Glutamin aşırı egzersiz yapıldığında kas yıkımını da azaltmaktadır. Açlık krizlerini önlemesi nedeni ile Glutamin kilo alımını dolaylı olarak engeller, kan şeker yoğunluğunu optimum seviyeye çeker. Bağırsakları koruma özelliği de olan Glutamin doku yaralanmalarında onarıcı etkiye sahiptir. Yan etkileri de olan Glutamin kesinlikle doktora danışılmadan alınmamalıdır. Bazı vücut geliştirme meraklıları da kas kütlesini arttırmak amacı ile Glutamin alımına yönelebilir ancak genel bir muayene ve doktor onayı ile alınması sağlık açısından önemlidir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>