yoga-lotus-pozisyonu

Her Gün Yoga Yapmak

Her Gün Yoga Yapmak

Yoga yapmak bizim annelerimize gelenek ve göreneklerimize Biraz ters bir uygulama olabilir fakat son zamanlarda İnternetin de gelişmesiyle yoga hakkında önyargılar yavaş yavaş kırılmayayoga-karikatür başlıyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen insanlar için çeşitli yoga tekniklerini uygulayan yüzlerce insan geri dönüşümü olmayan sakatlanmaların üstesinden gelmeyi başarmış ve hatta yaşadıkları bu olayları kitap haline getirmişler. Bu kitaplarında okurlarının artmasıyla yogaya olan ilgi artmaya başlamış. Bazı insanlar yoganın dini bir yönünün olduğunu düşünürler. Aslında yoganın dinle hiçbir ilgisi yoktur. Belirli özel duruşlarla PRANA adı verilen enerjiyi yaşam enerjisini harekete geçirme ve Yogilerin tabiriyle aydınlanmayı sağlamaya yönelik önemli amaçlara sahiptir. Sağlıklı yaşam ise yoganın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Yoga bilimine ya da felsefesine göre her insanın kuyruk sokumunda kundalini enerjisi harekete geçirilerek belli merkezlerden geçirilir ve en son beyne kadar götürülebilirse, muhteşem bir aydınlanma yaşanır.

Nefes Egzersizleri

Nefes alıp verme egzersizleri yoga metotlarına göre uygulanmakla PRANA verilen Hayat enerjisinin bütün vücutta akışı sağlanıyor. Bu enerjinin yoga sayesinde hapsedilmekten kurtulması ile hiç kullanmayan hücrelerin kanlanmaya başlaması oksijen ve besin almaya başlamasıyla hücrelerde gelişme meydana geliyor. Birbirinden farklı metotlara sahip yüzlerce farklı hareket ve egzersiz barındıran yoga metotları var. Kilo vermek zayıflamak amacıyla yoga yapanlar olduğu gibi sadece stresten kurtulmak ve ruhsal bütünlüğünü sağlamayı amaçlayan insanlar için de yoga teknikleri vardır. Bir sakatlıktan kurtulmayı amaçlayanlar ya da vücudun bağışıklık sistemini artırmak isteyenler için de özel yoga teknikleri mevcuttur. Bazı insanlar bunlarla da ilgilenmez sadece aydınlanma amacıyla yoga yapmaktadır. Her ne amaçla olursa olsun yoga yapanlar daha sağlıklı bir vücuda sahip oluyorlar ve Stresle baş edebilecek duruma geliyorlar. Çok çeşitli yoga metotları vardır demiştik. Hareketli dayalı yoga metotlarından birisi Hatha yoga hareketleridir.

yoga-lotus-pozisyonuYoga ve Lotus Pozisyonu

Binlerce yıldır uygulanan bu hareketlerle hiç çalışmayan vücudun bazı noktaları çalıştırılmaya başlanıyor. Nilüfer çiçeği duruşu ile dakikalarca bağdaş kurarak LOTUS pozisyonunda oturmak ve dikkati içeriden 3. Göze odaklayarak bir takım açılımlara şahit olmak da Kriya Yoga yapanların karşılaştığı bir olgudur. Kriya Yoga bir yaşam felsefesi sunuyor. Bilgeliğin uzun ve yorucu yolunu tüm ömür için 3 yıl gibi kısa bir süreye indirgiyor.  Amaç ne olursa olsun her gün yoga yapmak ve nefes egzersizlerini uygulamak daha zinde bir bünyeye sahip olmaya yarıyor.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Her Gün Yoga Yapmak” için bir cevap

  1. Ayşe diyor ki:

    En çok stresten uzaklaşmak ve üzerimdeki negatif enerjiyi atmak için yoga yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>