kalp-ve-damarlar

İnsan Kalbinin Yapısı ve Damarlar

İnsan Kalbinin Yapısı ve Damarlar

İnsan kalbi vücudun en önemli organıdır diyebiliriz, çünkü kalp durduğunda diğer tüm hayati fonksiyonlar durur. Bu da ölümü getirir. İnsan kalbi sürekli olarak doğumdan ölüm anına kadar damarlara kalp pompalar, geri çeker temizler ve tekrar pompalar. Kanımızda sürekli oksijen ve besin bulunmaktadır ve tüm hücreler kanla beslenirler. Bu açıdan kan hayati bir sıvıdır. Bir ömür boyunca büyüleyici bir şekilde çalışan kalbimiz, aşağı yukarı sahibinin yumruğu büyüklüğündedir. Herhangi bir elimizi sıkıp yumruk haline getirdiğimizde kalbimizin de o hacimde olduğunu düşünebiliriz. Bir dakika içinde sağlıklı bir insanda 72 kez atan kalp, fiziksel aktivitelerin artması ile daha hızlı atabilir, uyuma sırasında ise daha yavaş atabilir.

kalbin-yapisiAtriumlar ve Karıncıklar

Kalbin yapısı nasıldır? Kalbimiz sağ atrium ve sol atrium, sağ ventrikül ve sol ventrikül bölümleri olmak üzere 4 odacıktan oluşmaktadır. Üstteki odalara sağ ve sol atrial adı verilir. Alttaki odalara da sol ventrikül ve sağ ventrikül adı verilir. Ventriküller bölmeli olarak yine kas duvarı ile ayrılırlar. Sağ kulakçık ve koroner sinüs ana toplardamardan kan alırlar. Kanın damarlara gerekli basınçta pompalanması için kalp son derece sağlam bir kas dokusu ile örüntülüdür. Kalbin vanaları olarak isimlendirilen 4 çeşit vana vardır. Bu vanalar kan akışını sağlarlar ve geri dönüşüm yani kirli ve temiz kanın karışmasını önlerler. Triküspid Kalp Kapağı, sağ ventrikül ve sağ atriumu ayıran kapaktır. Kanın sağ ventrikül içine akmasına ve oradan sağ atriyuma akmasına izin verir ancak geri dönüşüme izin vermez. Pulmoner kapak ise sol pulmoner arteri sağ ventrikülden ayırır. Kalp kapakçığı bir nevi valf görevi görür. Sol atrium ile sol ventrikülü ayırır. Aort kapağı aorttan sol ventrikülü ayırmaktadır.

Kan Damarları

İnsan vücudunda bulunan kan damarları bir şehirdeki hayatı kolaylaştıran yollara benzer. Bu yollar da damar ağı olarak vücudun her yanına yayılırlar. Oksijen ve besin taşımak gibi hayati fonksiyonları vardır. Damarlarımız atar damarlar ve toplardamarlar olarak 2 kısma ayrılmaktadır. Atar damarlar oksijenli temiz kanı taşırlar. Toplardamarlar ise temizlenmek üzere kalbe doğru geri çekilen kirli kanı taşırlar. Arterler ile kalp arasında ritmik bir uyuşma söz konusudur. Kalp artere kan pompaladıkça rahatlar. Kalbin sağ tarafına gelen kanın temizlenmek ve oksijen almak üzere akciğerlere gönderilmesinden sorumlu olan pulmoner arterdir. Arterler ve kılcal damarlar arasında karbondioksit ve oksijen değiş tokuşu yapılmaktadır. Koroner arterler oksijence zengin kanı kalbe taşımakla görevlidir. Koroner sinüs kalp kasları kanı toplarlar.

Kalp Duvarı

Kalp duvarı 3 katmandan oluşmaktadır. Dış epikardiyum, iç endokardiyum ve orta kısımda miyokart olarak 3 katmanlıdır. Miyokard kanın pompalanması için kalp odacıklarının kasılmasından sorumludur. Kalp kasılarak ve gevşeyerek kan pompalar ve toplar. Kan pompalamayı kontrol eden diğer yapı çizgili kaslardır. Hayat boyu çizgili kaslar durmadan çalışırlar. Çok ilginç ve muazzam karmaşık yapıdaki kalbe 11 farklı giriş ve çıkış yolu bulunmaktadır. Kalbin fonksiyonları o kadar önemlidir ki beyne giden kanın aniden kesilmesi beynin oksijen ve besin almasını engellediği için hemen bayılma, bilincini kaybetme durumu ortaya çıkar. Bu muazzam yapının taklidini yapmak için bilim yapay kalp yapmak için çabalıyorsa da kalbin yerini tam olarak tutacak bir yapay kalp yapılamamaktadır. Bizlere hayat veren kalbimizi koruyacak önlemleri almalı ve kalp sağlığı için sağlıklı beslenme ve sağlıklı egzersiz yapmalıyız. Zararlı alışkanlıkları bırakmalı ve hayata biraz daha pozitif bakarak hayatın bizlere sunulmuş bir hediye olduğunun idrakine varmalıyız.  Bunca muazzam organın bizi hayatta tutmak için sistemli ve programlı bir şekilde çalıştıklarını hatırlayarak yaratıcıya şükran duygularımızı kalbe ve dile getirmeliyiz.

Sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz…

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“İnsan Kalbinin Yapısı ve Damarlar” için 2 cevap

  1. Ekrem diyor ki:

    Kalple ilgili son derece önemli bilgiler paylaşmışsınız öncelikle bu konuda için teşekkür ederim. Sitenizi severek takipteyim bu tarz konulara daha fazla yer verirseniz sevinirim

  2. Sezer diyor ki:

    Kalbin hiç durmaması konusunda şöyle bir soylenti var hapşurduğumuzda butun organların durduğu soylenir. Dogru mudir bilemiyorum. Siz ne diyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>