kabızlık ve şişkinlik

Kabızlık ve Şişkinlik

Kabızlık ve Şişkinlik

Modern insanın bir rahatsızlığı olan kabızlık ve şişkinlik ve bunu takip eden gaz şikayetleri aslında kişinin vücudu için sindirilemeyen ve yararlı olmayan besinlerin tüketilmiş olmasına işaret eder. Bir insan ortalama günde 12 ile 20 kez gün boyunca gaz çıkarır. Az çıkarmak İşlerin yolunda gittiğinin bir göstergesi olabilir. Şişkinlik ve kabızlık yapan bir besini tükettiğinizde bundan rahatsız olursunuz. Bu demektir ki tükettiğiniz besin bağırsaklarınızın tam sindirim yapmasını engeller. Belirli bir yaştan sonra insanların bağırsakları yüzde yüz kapasite ile çalışmayabilir. Buda besinlerin kabızlık ve şişkinlikyeteri kadar sindirilememesi demektir. 40 yaşından sonra insanların yiyecek ve içecekleri daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yemeklerin tüketilmesinden son vücudun sindirim aşamalarında ortaya çıkardığı metan gazı hidrojen ve karbondioksit gazının dışarı atılması ihtiyacı doğar. Bu gazları oluşturan bakterilerdir. Ayrıca gün boyunca sigara içerken bir şeyler yerken veya bir şeyler yutarken aynı zamanda gaz yani hava yutarız. Bu havanın da geğirme ya da gaz çıkarma yolu ile atılması gerekir.. İnsanların günlük olarak çıkardıkları gazların bazıları kokusuz bazıları ise kokuludur. Genellikle kokusuz olan gaz gün içerisinde çıkarılan karbondioksitçe zengin gazlardır. Ağır kokulu olan gazlar ise hidrojen Sülfürlü gazlar olarak isimlendirilir. Özellikle her gün kırmızı et ve baklagil tüketimi yağlı yemekler tüketiyorsanız kötü kokulu sülfür bakımından zengin gaz çıkarırsınız. Bazı insanlarda laktoz intoleransı gelişmiş olabilir bu insanlar süt ürünlerini tükettiklerinde laktoz intoleransı nedeniyle aşırı gaz ve ishal oluşabilir. Eğer Sürekli kötü Gaz kokusu çık arıyorsanız bağırsak ve mide ile ilgili yolunda gitmeyen rahatsızlıklarının olduğunu varsayabiliriz ve doktora görünebilirsiniz.

 Şişkinlik ve Gazı Azaltmanın Yolları

Karında şişkinlik ve gaz oluşumu Hazımsızlık ve kabızlık tüketilen besinlerin iyice sindirilememesi anlamına gelir bu nedenle bu tür sorunlarla yaşayan insanların daha az yemek yemesi daha az yağlı yiyecekler tüketmesi ve yemek sürelerini uzatması gerekir. Mümkün olduğu kadar küçük lokmalarla yavaş yavaş ve yemeyi parçalayarak tüketmeleri yararlıdır. Günlük ve mevsimlik taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi lif ihtiyacının karşılanması demektir bununla beraber yardımcı bitkiler olarak yemeklerden sonra bitki çayları yeşil çay nane rezene ve zencefil tüketmek bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Günde 1 saat yapılacak olan yürüyüş bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>