kadinlarda-ani-kilo-artisi

Kadınlarda Ani Kilo Artışı

Kadınlarda Ani Kilo Artışı

Kadınlarda ani kilo artışı normal olarak kabul edilmez. Pek çok kadının ortak sorunu olan ani kilo artışı özellikle gebelik sonrasında ortaya çıkmaktadır. Periyodik olarak kilo artışı menstruasyon dönemi ile de kendini gösterebilir. Endişelenmeyi ve acil önlemler almayı gerektiren ani kilo artışı çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişmektedir, bu makalemizde bu nedenlere daha detaylı olarak değinmeye çalışacağız.

kadinlarda-ani-kilo-artisiKadınlarda Ani Kilo Artışı Nedenleri

Kadınlarda kilo artışına neden olan en önemli faktör sağlıksız gıdaların tüketilmesidir. Sağlıksız gıdalar belli ölçünün üzerinde alınırsa ve harcanmazsa ani kilo artışı ortaya çıkar. Yemek zamanlamalarını doğru yapmamak ve gece atıştırmaları yapmak uyku düzensizliği yaşamak kadınlarda ani kilo artışı nedenidir. Özellikle öğün atlama, kızartılmış ve ambalajlı gıdalara ağırlık verme, kilo problemini arttıran faktörlerdir. Bazı tıbbi tedaviler ve alınan ilaçların yan etkileri olarak da ani kilo artışı ortaya çıkabilmektedir.

Dengeli Beslenmek Gerekiyor

Ani kilo artışını önleyebilmek için dengeli beslenmek gerekmektedir. Her yemekten önce eğer yemek çok lezzetli ise çok yemekten kaçınmak için yemek öncesi bir iki bardak su içmek ve meyve tüketmek faydalı olabilir. Böylece kendinizi daha tok hissederek yemeğe başlarsınız. Bu da daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır. Ne kadar az yemek yerseniz o kadar az kilo alırsınız. Bu fikirden hareket ederek lokmalarınızı adeta sayarak yemeniz faydalıdır. Bazı insanlar az yemek yedikleri halde aniden kilo alabilirler. Bu durumda tiroid hormonları ile ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir. Hipotiroidi ve Hipertiroidi yani tiroid hormonunun az salgılanması veya normalden fazla salgılanması metabolizmanızı olumsuz etkiler.

Tiroid Düzeylerine Dikkat

Bu nedenle tiroid hormonunu kontrol ettirmeniz gerekir. Uzman bir doktora giderek vücudunuzda yağ oranı, su oranı, vücudun topladığı ödem miktarı ve kas kitlenizi ölçerek ve metabolizmanızı incelterek vücudunuza en uygun diyeti ortaya çıkarabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli nokta da şudur: Bazı insanların çok işine yarayan bir diyet programı başka bir bünyeye yaramayabilir. Bu nedenle bir insanda işe yarayan bir diyet herkeste işe yarayacak diye bir kural yoktur. Her insanın metabolizması besinleri tüketme hızı ve bünyesi farklı çalışmaktadır.

Cushing Sendromu

Hızlı kilo aldıran durumlardan birisi de Cushing sendromudur. Yüz bölgesinde, sırt ve karında kilo artışı, yüksek kan basıncı, glikoz intoleransı ve düzensiz adet döngüsü bu durumda ortaya çıkmaktadır. Stres kadınların erkeklere oranla daha fazla kilo almasına neden olmaktadır. Bazı kadınlar strese girdiklerinde hep bir şeyler çiğnemek ihtiyacı hissederler ve aç olmadıkları halde sürekli yemek yerler. Stresin bu yönü hızlıca kilo aldırır. Ayrıca depresyon ve diğer psikolojik faktörler de kilo alımını hızlandırır.

Antidepresan İlaçlar da Kilo Aldırabilir

Antidepresanlar steroidler, şeker hastalığı ilaçları, doğum kontrol hapları, kortikosteroidler ve diğer hormonal haplar iştah arttırıcı ve ödem toplayıcı ilaçlardır. Bu nedenle bu ilaçları alırken doktorunuza danışmanız ve ani kilo artışı başlayınca bu ilaçlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Aşırı alkol tüketen kadınların da ani kilo artışı sorunu vardır. İş stresi yoğun çalışma programı ve yeterli gelmeyen egzersiz programı ani kilo artışına neden olur. Stresli bir insan eğer çok yorgun çalışıyorsa abur cubur atıştırmak sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

Esansiyel Yağ Asidi Eksikliği

Sağlıklı yağlar kullananlar kolay kilo almazlar. Ancak esansiyel yağ asidi eksik bünyeler hemen kilo alabilir. Burada sağlıklı yağlardan kastımız zeytinyağı ay çiçek yağı ve Omega-3 ve Omega -6 yağ asitleridir. Doymamış yağ oranı yüksek olan sağlıklı yağlar yerine yağ ihtiyaçlarını trans işlenmiş yağlardan karşılayanlar ani kilo artışı sorunu ile karşılaşırlar.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>