kadinlar-icin-protein-diyeti

Kadınların Protein İhtiyacı

Kadınların Protein İhtiyacı

Kadınların formda olması için belli bir egzersiz rejimine ihtiyaçları vardır. Kadınlar vücut geliştirmek istediklerinde bunu başarmak için daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyen kadınlara protein diyeti önerilmektedir. Protein vücudumuzun yapı taşlarından en önemlisidir. Her yetişkin bir insanın kilo ağırlığı hesaplandığında kg başına 0,36 gram proteine ihtiyacı vardır. Ağırlığınız 100 kg ise 36 gram proteini her gün almanız gerekir. Ancak egzersiz yapan kadınlarda protein ihtiyacı biraz daha artar. Kas kitlesi sürekli gelişen kadınların protein ihtiyacı da o oranda artmaktadır.

Sadece Kaslar için Protein Alınmaz

Protein hücrelerin yapı taşıdır. Sadece kas geliştirmek veya kasları beslemek için protein alınmaz. Kadınların egzersiz yapmaları halinde yüksek protein içeren diyet uygulamaları gerekir. Kaslarımızı koruyan ve gelişmesine yardımcı olan protein ağırlıklı diyet yapılarak daha kısa zamanda daha fazla ve daha güçlü kaslara kavuşmak mümkündür.

Protein Ağırlıklı Diyetler Yağları da Eritir

Vücudumuz enerji ihtiyacını öncelikle karbonhidratlardan sonra da yağlardan karşılar. Ama eğer sürekli protein ağırlıklı beslenip karbonhidratları azaltırsanız bu kez vücut karbonhidratlarla doyuma ulaşmaz ve daha fazla enerji ister. Bu durumda da yağları hızla yakmaya başlar. Siz de protein ağırlıklı beslenerek hem yağları eritir hem de kaslarınızı geliştirirsiniz.

Protein Ağırlıklı Diyetler Ne Zaman Yapılmaz

Özellikle kadınlarda böbrek sorunları ve kemiklerle ilgili hastalıkları varsa protein ağırlıklı diyetler yararlı olmayabilir düşüncesi yaygındır. Fakat yüksek protein içeren diyetlerin böbreklere zarar verdiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Yine de kadınların spor ve egzersiz yaparak kas geliştirmeye karar vermeleri durumunda doktora danışarak protein diyeti yapmaları uygun olacaktır. Her öğünde protein ağırlıklı protein diyeti programındaki besinlerle beslenmek yağların yakılmasını hızlandıracaktır.

Kadınların Protein İhtiyacı

Kadınları özel bir egzersiz programına girdiklerinde ihtiyaçları olan proteini alabilmek için balık tüketimine ağırlık vermeleri yararlıdır. Balık taze olmalı, dondurulmuş veya işlenmiş olmamalıdır. Uskumru, somon balığı, orkinos balığı mükemmel bir omega yağ asidi ve protein kaynağıdır. Yağsız ve iyi pişmiş sığır eti de bol miktarda protein içermektedir. Yağlı sığır eti zararlı iken yağsız kadinlar-icin-protein-diyetisığır eti insan sağlığına faydalıdır. Yine beyaz et kaynaklarından organik beslenen tavukların eti de yağsız olarak tüketildiğinde protein kaynağıdır. Hem lezzetli hem de kilo aldırmayan yağsız taze tavuk eti her gün tüketilebilir. Proteinin zengin kaynaklarından birisi de soyadır. Özellikle vejateryan olan kadınların protein deposu olan soya hem lezzetli hem de protein değeri yüksek bir besindir. Yumurtalar en ucuz ve kolay pişirilebilen protein kaynaklarıdır. Her sabah kahvaltıda 2 yumurta yemek günlük protein ihtiyacınızın yarısını fazlasıyla karşılar. Kuruyemişlerden Antep fıstığı bol miktarda protein barındırır. Badem, fıstık ve fındık tüketmek kısa yoldan protein almanın en kolay yoludur. Yeşil ve beyaz fasulye de tam bir protein deposudur. Haftada bir kez mutlaka yeşil ya da kuru fasulye tüketmenizi öneriyoruz. Ek olarak protein takviyeleri de egzersiz yapan kadınlar için protein diyeti yardımcı kaynaklarıdır.

Sonuç olarak protein alımı egzersiz yapan veya gün boyu oturarak yaşamını sürdüren insanlar için gereklidir. Yoğun egzersiz yapan sporcu veya vücut geliştirmeye karar vermiş kadınların protein ihtiyacı daha fazladır. Vücudumuzun yaşamını sürdürmesi için temel yapı taşlarından biri olan proteinlerle birlikte karbonhidrat, mineral ve vitamin alımının eksiksiz yapılması bağışıklık sistemimizi korur ve bizleri hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Hücrelerin yenilenmesinde aktif rol oynayan proteinler enerji verici olmaları nedeni ile mutlaka yemek menümüzde yerini almalıdır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Kadınların Protein İhtiyacı” için bir cevap

  1. Harun diyor ki:

    Gerek kadınlar için olsun gerekse de erkekler için olsun alınabilecek en iyi etsel proteinler balıklardan gelenlerdir. Bunun yanında yine deniz ürünlerinde bulunan omega yağ asitleri de proteinlerle beraber fazla yağların yakılmasını kolaylaştırıyor. Ama dukan gibi saf protein diyetleri bana biraz gerçekçi gelmiyor. Kilo veriliyor, kabul ama sonradan geri alması da çok kolay oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>