kalp-kapak-hastaliklari

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalple ilgili hastalıkların başında gelen kalp kapak hastalıkları günümüzde tıp biliminin gelişmesiyle daha az ölümcül olan hastalıklar arasına yerleşiyor. Kalp kapak hastalıklarına neden olan enfeksiyonlar arasında küçüklükten beri üst solunum yollarına bulaşan enfeksiyonlar sebep gösteriliyor. Bu mikroplarla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin kalp kapakçıklarına zarar vermesi sonucu kalp kapak hastalıkları ortaya çıkıyor. Romatizmal hastalıkların neden olduğu hastalıklar kalp kapak hastalıkları; göğüste sıkışma, nefes darlığı şikayetleri, merdiven çıkarken trikuspit-darliginefessiz kalma gibi şikayetlerle kendini gösteriyor. Özellikle sigara içenlerde kalp yetmezliği ve kalp büyümesi sorunu ortaya çıkıyor. Kalp kapağı hastalıklarına baktığımızda genel olarak ekonomik yaşam koşulları ile de alakalı olduğu söyleyebiliriz. Bu hastalıkların erken teşhis edilmesi ile ve sağlam tedavi yöntemleri ile kalp kapak hastalıkları önlenebilir. Kalp çarpıntısı, tekleme, sıkışma, nefes darlığı, yorgunluk, bitkinlik, çabuk yorulma, merdiven çıkamama gibi şikayetlerle gelen hastalar kalp damar hastalıkları doktoruna görünebilirler. Yaşam kalitesini son derece düşüren kalp kapak hastalıkları özellikle 40 yaş üzeri ve sigara içen hastalarda daha da şiddetli olmaktadır.

Triküspit Darlığı

Bir hastada Triküspit darlığı gözlenmişse bu hastalıkla beraber romatizmal aort kalp ve mitral kapak hastalıkları da beraberinde gelir. Triküspit kapağın dar olması nedeniyle mitral darlıkta olduğu gibi sağ Atrium arkasında kanın birikmesi olayı gerçekleşir. Böylece boyun toplardamarı şişer ve genişler. Bu durum ayaklarda ödem ve karaciğer büyümesine neden olur. Karın bölgesi sağ tarafında karaciğer kaynaklı ağrılar oluşur.

Triküspit Darlığı Nasıl Tedavi Edilir

Bir çok insanda çok hafif derecede bulunan bu durum herhangi bir şikayet oluşturmayabilir. Kapağın organik yapısında bozukluklar ise farklı değerlendirilir. Göğse gelen künt sert darbeler, bağ dokusu hastalıkları endokardit gibi nedenler de kalp yetmezliği varlığını gösterir. Tansiyon düşürücü ve ödem söktürücü di-üretik ilaçlar verilerek hasta belli bir süre izlenir. Bazı kalp kapağı hastalarında cerrahi müdahale gerekmez. Ama bazı hastalarda yaşın da ilerlemesi ile belirtiler ağırlaşırsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Kalp Kapak Hastalıkları genel olarak doğumsal ve sonradan gelişen kalp kapak hastalıkları olarak iki kısımda incelenebilirler. Doğumsal olanlarda yapı bozukluğu vardır. Bu durumda kalp-kapak-hastaliklariAORT kapağı sağlıklı olarak açılıp kapanamadığı için cerrahi müdahale ile kalp kapağı nakli gerçekleştirilebilir. Çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile ileri yaşlarda kalp kapakçıkları zedelenebilir. Hemolitik streptekok bakterisinin neden olduğu iltihaplanma sonucu kalp kapakçıkları ve kalp zarı zarar görür. Bu enfeksiyon eklemlerde iltihaplanmalara da neden olmaktadır. Endokardit ise kalp zarının iltihaplanmasıdır. Kanın enfeksiyon kapması sonucu enfeksiyonlar kalp kapakçığına ve kalp zarına zarar vermektedir. Kalp kapakçık hastalıklarına neden olan bir diğer faktör de yüksek tansiyondur. Kan basıncının yüksek olması kalp gibi tüm organlara geri dönülmez zararlar verebilir.

Kalp kapak hastalıkları antibiyotik ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar ve di-üretik ilaçlarla tedavi edilir. Belirtiler şiddetli değilse cerrahi müdahale gerekmez. Kapak problemi eğer hızlı ilerleme gösteriyorsa ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyorsa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Göğüste şiddetli çarpıntı bayılma göğüs ağrısı şikayeti ile gelen hastalarda Mitral kapak sorunları olabilir. Renkli Doppler EKK ile tanı konulabilmektedir. Bu durumlarda beta bloker türü ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuzun muayene ve teşhis sonrası vereceği ilaçları zamanında kullanmak beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve daha özenli bir beslenme ve egzersiz programı uygulamak yararlı olabilir. Kapak hastalığı çok ciddi değilse hastaya spor yasaklanmamaktadır. Doktorun belirlediği çerçevede belli egzersizler yapmak yararlıdır.

 

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Kalp Kapak Hastalıkları” için bir cevap

  1. Refik diyor ki:

    vucutta bir hastalık baş gösterdiği zaman her yeri etkliyor. kalp hastalığından dolayı spor yapamazsak kilo problemleri ve devamında kiloya bağlı rahatsızlıklar vs devam edecek. sağlığımıza dikkat edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>