kas-güçsüzlüğü

Kas Güçsüzlüğü Neden Olur

Kas Güçsüzlüğü Neden Olur

kas güçsüzlüğüKas Güçsüzlüğünün bazı tıbbi nedenleri vardır. Beyin tümörleri inme Multipl Skleroz bunların başında gelir. Beyin görüntüleme ile tanı konabilir. Ayrıca alt nöron fonksiyon bozuklukları da kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Spinal Kord İskemisi Otoimmün hastalıklar ve enfeksiyonlar kas güçsüzlüğü nedeni olabilir. Motor nöron hastalıkları da kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Kalıtsal olan motor nöron hastalıklar Spinoserebellar Atrofiler hastalıklar Diyabetik Nöropati hastalığı da kas güçsüzlüğü nedeni olabilir.

Hastada Metabolik Miyopatiler, Hipokalemi, Hipofosfatemi Alkolik Miyopati şüphesi varsa ve proksimal kasların uygunsuz güçsüzlüğü varsa Elektrodiyagnostik testler uygulanır. MRG çekilir. Kas biyopsisi alınabilir. Kalıtsal hastalıklar için genetik test istenebilir.

Sonradan Gelen Hastalıklara Bağlı Olarak Kas Kaybı

Kanser hastalığı kas kaybına neden olur, yatağa bağımlı ve uzun süreli hareketsiz kalmak da kas kayıplarına neden olur. Yanıklar ve Sepsis Açlık da kas güçsüzlüğü nedeni olabilir. Kas Güçsüzlüğü şikayeti olanların durumuna bakıldığında hastaların öyküleri alınarak bu rahatsızlığın ne zaman başladığı ayrıntıları ile ortaya çıkarılabilir. Buna eşlik eden bellek kayıpları konsantrasyon bozukluğu bulanık görme çift görme eşlik ediyorsa bu belirtiler araştırılır. Kas ve boyun ağrıları karaciğer hastalıkları kanser araştırılır. Ayrıca tiroid ve böbrek hastalığı kas-güçsüzlüğüaraştırılır. Hastada refleksler kontrol edilir Kranial sinirler ve motor fonksiyonlar kontrol edilir. Ayrıca hastada koordinasyon ve yürüme testleri yapılır. Hastada hareket edememe Dispne kısa sürede başlayan ve hız kazanan dermansızlık yutma zorluğu çiğneme zorluğu araştırılır. Eğer hastada fiziksel muayene sonrası kaslarda baskın olan dermansızlık varsa Miyopati şüphesi üzerinde durulabilir. Azalmış kas tonusu ve Hiporefleksi nöron fonksiyonların bozukluğuna işaret eder. Kas güçsüzlüğü nedeni olan hastalık ortaya çıkarılmalıdır. Bazı hastalarda kas güçsüzlüğü nörolojik hastalıklar nedenine bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Tek taraflı dermansızlık varsa Üst Motor Nöron Örüntüsü varsa apse veya tümörden şüphelenilebilir. Hastada belirgin olarak Dil Fasikülasyonu varsa Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığından şüphe edilebilir. Hastada normal olmayan belirtilere rastlanmazsa ve kas güçsüzlüğü şikayeti ile gelmişlerse Glukoz Elektrolitler Ca Böbrek fonksiyonları ve Karaciğer fonksiyonları Hepatit C testleri uygulanabilir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>