kepek-nedir-nasil-tedavi-edilir

Kepek Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dersinde oluşan ve pullar halinde dökülen deri parçalarına kepek denir. Kepek sosyal hayatı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte bulaşıcı değildir. Fakat kepekli saçlar kişisel görüntünün bozulmasına sebep olur, bu da kişiyi sosyal ortamlardan uzakta tutmaya sebep olur.

Kepekli saçlar karşınızdaki kişinin sizi itici, kirli temizliğe önem vermeyen birisi olarak algılamasına sebep olabilir. Temizlikle alakası olmasa da estetik görünümde kötü sonuçlar ortaya koyar.

Kepek problemi olan bireyler kaşıntıdan şikayetçidirler. Kepek tedavisinde kepek şampuanları en önde gelen tedavi yöntemidir. Kepek şampuanları sayesinde kepeklerin giderilmesi mümkündür. Bu konuda çeşitli şampuanlar denenebilir ya da cilt doktorundan yardım alınabilir.

Kepek Oluşum Nedenleri

Cildin kendisini yenilemesi gibi saç derisi de kendini yenilemektedir. Bu yenilemeyle birlikte ölü hücreler atılarak yerine yeni hücreler gelir.

Cildin hücre yenilenmesi olayını normalin üstünde hızda gerçekleştirmesi ölü derinin birikmesine neden olur böylece kepek oluşumu meydana gelir.

Kepeğin oluşmasıyla birlikte ölü kafa derisinde ölü deri yamaları kendini belli eder. Kafa deresinin tazelenmesi kepeğin tek nedeni olmayıp bu konuda çeşitli nedenler mevcuttur.

Cildin Yağlanması ve Kabuklanması (Seboreik Dermatit)

Cildin yağlanması ve kuruması belirtileri ile kendini belli eden bir tür egzama hastalığı ile de kepek oluşa bilir.

Bu tür mantarlar kendini saçta kepek olarak, göz kapaklarında, kulak arkasında, koltuk altında, burun kenarlarında kendini gösterirken bu bölgelerde kabuklanma, soyulma gösterir.

Cildin belirli bölümleri yağlı belirli bölümleri ise kuru olabilmektedir. Kuru olan bölgelerde pul pul dökülmeler daha çok görülür. Bu mantar türü bebeklikten yaşlılığa kadar her dönemde görülebilmektedir. Bunun için eczanelerde satılan ketoral markalı şampuanı deneyebilirsiniz.

Malezya Mantarı

Bu mantar türünde herhangi bir zarar söz konusu değildir. Fakat kontrol altına alınmadığı sürece cildin kendini yenileme sürecinin çok hızlı gerçekleşmesine neden olur. Malezya mantarında bağışıklık sisteminde değişmeler meydana gelir. Bununla birlikte cilt aşırı fazla yağ üretir. Bu yağlanma mantarın büyümesine, buda ciltteki kepek oranının artmasına sebep olur.

Aşırı Az veya Aşırı Çok Saç Yıkamak

Saçların az yıkanması saçların yağlanmasına buda kepek sorununa yol açmaktadır. Saçların aşırı yıkanması ise saç derisindeki doğan yağın azalmasına neden olur. Derideki yağın azalması saç derisindeki kurumaya, bu kurumada kepek oluşumuna sebep olur.

Şampuan Tercihi

Devamlı olarak şampuan değişimi ve aşırı şampuan kullanımı kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Saç derisinin şampuandaki kimyasal maddelere tepki vermesiyle birlikte kepek oluşumu görülür.

Kepek oluşumu şampuandan kaynaklanıyorsa doğal ürünlerin kullanılması önerilir.

Saç Şekillendiriciler

Saçı şekillendirmek amacıyla kullanılmakta olan jöle, briyantin, saç spreyi ve fön benzeri saç şekillendirme uygulamaları kepek oluşumunu arttırmaktadır. Bu şekillendiricilerin kullanılıp gün sonunda temizlenmemesi kepek oluşumunu daha da arttırır. Seç şekillendiricilerin kullanımına ara verilmesi kepeği ortadan kaldırmaktadır.

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu kepek oluşumuna neden olan başka bir sebeptir. Bu nedenle kuru cilde sahip bireylerde kepeklenme oranı daha yüksektir.

Kuru cilde sahip bireylerin kollarında, bacaklarında, ayaklarında, sırtlarında, göğüs bölümlerinde kepeğe rastlanabilir. Kuru cildin normale dönmesi için nemlendiriciler kullanılmalıdır.

kepek-nedir-nasil-tedavi-edilirKepeğin Diğer Nedenleri

Kepek oluşumunun diğer nedenleri arasında en başta az su tüketimi gelmektedir. Günde 2 litrenin altında su tüketimi kepek oluşumuna neden olmaktadır. Streste kepek olumunun bir diğer nedenidir. Kış aylarında yeterince güneş ışığı almamakta kepek oluşumuna neden olmaktadır.

Kepeğin tedavisinde doğal yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler;

Duş sırasında kullanılan şampuanın içerisine birkaç damla sirke ya da limon suyu karıştırılabilir.

Elma şırası sirkesinin kepek önleyici özelliği vardır. Elma şırası sirkesi sulandırılarak, saç diplerine masaj yapılabilir.

Kepek tedavisinde bir diğer yöntem bol bol meyve sebze tüketimi ve sağlıklı beslenmedir.

Birkaç damla miktarında sirkeye 1 çay kaşığı limon suyu eklenerek saçların durulama suyuna katılmalıdır.

Kuru kekik 2 bardak su ile kaynatılarak ılık haldeyken saça masaj yapılmalıdır. Bu uygulamayla birlikte 10-15 dakika beklenmelidir.

Saçlara organik Hindistan cevizi yağı uygulanabilir. Bu işlem aynı zamanda zeytinyağı ya da çay ağacı yağı yardımıyla da yapılabilir. Bu uygulama yapılırken saç diplerine masaj yapılmalıdır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>