menoraji-nedir

Menoraji Nedir

Menoraji Nedir

Kadınlar her ay başında regl kanamaları dediğimiz kanamalar görürler. Ortalama olarak, adet döngüsü 28 /35 gün sürer ve adet kanaması  4-7 gün devam edebilir. Adet akışı ağır seyreden ya da yedi gün ötesine uzanan kanamalar menoraji olarak adlandırılır. Kanamada kan kaybı 80 mili litre olduğunda ağır olarak kabul edilir. Kadınların kanamaları fazla olduğunda sürekli hijyenik pet değiştirmek için gece boyunca kalkmak zorunda kalırlar. Bu da rahatsız edici bir durumdur. Kan kaybı nedeniyle kansızlık hastalığı yani anemiye de yakalanabilirler.

Risk İçeren faktörler

Uzamış adet kanaması aşağıda belirtilen nedenlerden ortaya çıkabilir. Hormonal dengesizlik, Östrojen ve Progesteron adet döngüsü sırasında meydana gelen konjonktürel değişiklikler, kadın seks hormonları risk içeren faktörler olarak kanama süresini uzatırlar. Östrojen düzeyindeki artış Endometrium (rahim astar) kalınlaşmasına neden olur.  Menstrüel siklusun ortasında luteinizan hormon seviyesindeki bir artış (olgunlaşmış yumurta bırakma) yumurtlamayı tetikler. Yumurta sperm ile döllenir ise, Progesteron seviyeleri artar.

Progesteron döllenmiş yumurtanın implantasyonu için endometrium hazırlar. Yumurta ve sperm döllenmezse, Progesteron seviyeleri düşer. Bu durumda rahim astarı (menstruasyon / dönem) kanamalar yoluyla dökülecek ve bir sonraki rahim astarı ya da rahim duvarı inşa edilecektir. Kadınlarda bu döngü 15 yaş -45 yaş aralığında her ay gerçekleşir. Ortalama olarak sağlıklı bir kadın 28.5 günde bir adet görür. Hormonal dengesizlikten etkilenen kadınların rahim duvarı/astarı fazla kalınlaşıp gelişebilir. Bu şartlar altında, menstrüel akışı ağır olabilir ve kanama daha uzun bir süre devam edebilir. Kanamanın artması rahim duvarının kalınlığı ile doğru orantılıdır. Myomlar rahim dışında gelişebilir iyi huylu veya kanserli olmayan oluşumlardır. Myomlar uterusun düz kas hücrelerinin aşırı büyümesine yol açar. Myom neden oluşur sorusu cevaplanamamaktadır. Bu oluşumun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak Myomların büyümesinin östrojen bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

Miyom Oluşumu Belirtileri

Miyom regl döneminin ağır seyrettiği dönemlerde şişkinliğe neden olur. Adet sonrası cinsel ilişki sırasında ağrı oluşturur. Bağırsak veya mesane ağrılarına neden olabilir. Rahim polipleri rahim dokusunda meydana gelen habis olmayan iyi huylu tümörlerdir. Büyük olasılıkla 45 yaş üstü kadınları etkiler. Rahim ağzında gelişirler ve en sık belirtileri arasında cinsel ilişki sonrasında normal olmayan kanamalara neden olmalarıdır.

Adenomyozis rahmin kas tabakası içinde endometrial hücrelerin anormal büyümesi ile karakterize olan bir durumdur. Bu durum rahim genişlemesine yol açar. Ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Adet kanamalarının daha ağrılı ve uzun geçmesine neden olur.

Hamile bir kadın ağır ve uzun süreli kanama geçirirse, karın ağrısı ve şiddetli menstrüel kramplarla karşılaşırsa, düşük yapma ihtimali var demektir. Dış gebelik (ektopik gebelik) durumunda, yumurta yerine ana rahmine implante olma sorunu ortaya çıkar. Fallop tüpü, yumurtalık, karın ya da serviks bu durumda implante olur. Vajinal kanama ektopik gebelik belirtisi olabilir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılması, pelvik inflematuar hastalıklar, üreme organlarında enfeksiyon gelişmesi, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, servikal kanser ağır vajinal kanamalara neden olabilir.

Vajinal Kanama Tedavisi

Bütün vajinal kanamalar aynı sebepten ortaya çıkmazlar. Bu nedenle altta yatan sebeplerin ve hastalıkların tespiti önemlidir. Genel olarak adet döngüsünü düzenleyen Kontraseptifler verilmektedir. Bazı tedavilerde ağız yolu ile Progesteron önerilebilir. Kanamaları azaltmak için rahim astarını inceltecek ilaçlar verilebilir. Adet kanamaları kramplarla eşlik ediyorsa bu durumda NSAİD Non Steroid Anti İnflamatuar ilaçlar verilir. Yine bazı cerrahi müdahalelerle rahim astarı için doku aspirasyonu yöntemine baş vurulabilir. Adet kanamaları düzenli olmayan kadınların ya da aşırı kanama geçiren kadınların Anemi hastalığı riski nedeni ile kan yapıcı besinler ve ilaçlar almaları gerekebilir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Menoraji Nedir” için bir cevap

  1. zeynep diyor ki:

    çok bilgilendirici bir yazı teşekür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>