meyve-tuketimi

Meyve Tüketmek Neden Gereklidir

Meyve Tüketmek Neden Gereklidir

Son derece lezzetli vitamin kaynağı olan meyvelerin tüketilmesi her yaştaki İnsanların sağlıklı yaşamı için gereklidir. Meyveler bünyemize enerji yükleme işini gerçekleştirir. Yüksek enerji kaynağı olan meyveler doğal şeker barındırırlar ve bol miktarda lif içerirler. Bu nedenle özellikle çocukluk çağındaki fiziksel aktivitelerini sık sık yapan insanların yüksek kaloriye ihtiyaç duymalarından dolayı mutlaka meyve tüketmeleri gerekir. Yapılan araştırmalar rafine edilmiş şekerlerin çok zararlı olduğunu fakat doğal şekerlerin sindirilebileceğini göstermektedir. Sindirim sürecini rahatlatmak ve kolaylaştırmak için görevli olan 20 çeşit amino asitin varlığı bilinmektedir. Yarım saatlik fiziksel bir aktivite için gerekli olan enerjiyi vücuda veren meyveler çok kolay sindirilebildikleri için tavsiye edilmektedir.

meyve-tuketimiMeyve Tüketimi Bağırsaklarda Yararlı Bakterilerin Artmasına Sağlar

Yine meyveler üzerinde yapılan araştırmalara göre meyve tüketiminin bağırsaklardaki bakterilerin artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu bakterilere yararlı bakteriler denilmektedir. Hamile kadınlarda kabızlık, şişkinlik ve bağırsak sorunlarını gideren meyve tüketimi özellikle gebe kadınlar için çok önemlidir. Gestasyonel diyabet hastalığı olan insanların meyve tüketmesi önerilmektedir. Bağırsak hareketlerini arttıran lifleri barındıran meyvelerin kabızlığı hafifletmek, şişkinliği gidermek ve hazmı kolaylaştırmak gibi faydaları vardır. Ayrıca Cildi güzelleştiren ve pürüzsüzleştiren meyvelerin tüketilmesi yararlıdır.

Kas Geliştirmek İsteyenler de Meyve Tüketmeli

Çok enerjiye ihtiyacı olan, gün içindeki fiziksel aktiviteleri fazla olan, kas geliştirmek isteyen insanlar sık sık meyve tüketerek enerji ihtiyaçlarını kolayca sağlayabilirler. Meyve tüketiminin ayrıca menopoza girmiş 45 yaş üstü kadınların menopoz döneminde çeşitli hastalıklara yakalanmalarını engelleyen ve vücut dirençlerinin arttıran özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. En önemli konulardan biri olan kalp sağlığını idame ettirmeye yardımcı olan meyveler, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda sodyum ve potasyum dengesini muhafaza eden meyveler kanın damarlara yüksek basınç yapmasını engeller, böylece tansiyonu dengeler.

GI Glisemik İndeks

Glisemik indeksi yüksek olmayan meyve tüketimi şeker hastalığı potansiyeli taşıyan insanlar için yararlıdır. Meyveler antioksidanlar açısından oldukça Zengin besin kaynaklarıdır. Dolayısıyla metabolik faaliyetleri hızlandırmada ve kanseri önlemede etkileri vardır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>