mide-usutmesi

Mide Üşütmesi

Mide Üşütmesi (Gastroenterit)

Hastalıkların kış aylarına özgü olduğu düşünülse de insan vücudu her dönemde virüs, parazit veya bakterilerin verebileceği zarara açık durumdadır. Sık sık karşılaşabileceğimiz ve toplum içerisinde mide üşütmesi olan bilinen bir hastalık olan gastroenterit, diğer bir deyişle midenin grip olması olarak da adlandırılabilir.

Sık sık rastlamakta olduğumuz bu hastalığın bulaşıcı özelliği vardır, bu sebeple önce kaynağı bilinmesi gereken ve en kısa zamanda tedavi olunması gereken bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde daha vahim hastalıklara yol açabilir.

mide-usutmesi

Mide Üşütmesinin Nedenleri

Bu hastalığın başlıca nedenlerinden biri de fazla soğuk içecek veya yiyeceklerin tüketilmesidir. Vücudun belirli ölçüde ısısı vardır ve bu ısının aşırı soğuk yiyecek veya içeceklerle ani düşüşüyle mide zarar görür. Bu olay mide üşütmesinin başlıca nedenlerindendir.

Tüketim tarihi geçmiş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de mide üşütmesine yol açan başka bir nedendir. Tüketim tarihi geçmiş ürünler virüs ve bakteri üretirler. Oluşan virüs ve bakteriler önce mideye daha sonra bağırsağa zarar verir.

Vücudun direnç kaybetmesi de bu hastalığın nedenleri arasında yer alır. Direncini kaybetmiş olan vücut dışardan gelecek olan saldırılara açık hale gelmiş olur. En kolay etkilenen organlardan biri olan mide de bu durumdan kısa sürede etkilenir ve birey hasta hale gelir.

Mide Üşütmesinin Belirtileri

Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen gastroenritin en önemli belirtilerinden biri de mide de yanmadır. Mide yanması olarak adlandırılan bu olay mide asidinin yemek borusundan başlayarak gırtlağa doğru hissedilen ekşimesi olayıdır. Mide üzerinde oluşan virüslerin etki etmesiyle mide yanması ortaya çıkar.

Mide yanması beraberinde mideden ağız bölgesine doğru ekşimsi veya acımsı suların gelmesine neden olur. Bu iki belirtilerden biri beraberinde diğer belirtinin de görülmesine neden olur.

Mide üşütmesinin bir diğer belirtisi ise yoğun karın ağrılarıdır. Bu ağrı sadece karın bölgesinde değil kasık bölgelerini de görülebilir. Bu etki şiddetli ağrılara yol açar.

Her mide üşütmesinde olmamakla beraber mide bulantısının ardından gelen kusma isteği bu hastalığın diğer bir belirtisidir.

Mide üşütmesinden etkilenen mide hastanın yediği yemeklerden rahatsızlık duyabilir ve hastaya iştahsızlık verir. Halsizlikte iştahsızlığın beraberinde gelir. Çünkü vücut gerekli enerji miktarına ulaşamaz ve hasta bitkin düşer.

Mide bölgesinde oluşan kramplar her hastada görülmeksizin mide üşütmesinin belirtisi olarak kabul edilir.

Sebebi tam olarak bilenemese de ağız kokusu da mide üşütmesinin belirtileri arasındadır.

Mide üşütmesinden mide ve bağırsak olumsuz olarak etkilenir. Bu nedenle mide üşütmesi ileriki süreçte hastanın ishal durumuna gelmesine sebep olabilir.

Mide üşütmesi basit bir hastalık olarak görülse de mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.  Hastalığın uzun süreli olarak kendini göstermesi durumunda dehidrasyon meydana gelmektedir.

Mide Üşütmelerinde Uygulanan Tedavi Yollarımide-usutmesi-nasil-gecer

Sıvı Tüketimi

Mide üşütmesinin ardından vücudun eski dengesine döndürülmesi gerekmektedir. Bu durumda sıvı tüketimi ön plandadır. Suyun tüketimi vücudun eski dengesine dönmesine yardım sağlayacaktır. Bunun yanında bitki çayları, maden sodası da tüketilebilir. Bunların sonucu olarak hastalık iyileşmeye başlar ve dehidrasyon durumunun oluşumu engellenmiş olur.

Dinlenme

Oluşan hastalığın ardından vücut dinlenmeye gerek duyar. Bu da iyileşmeyi hızlandıran başka bir nedendir. Yeterli miktarda uyku ve günlük faaliyetlerin kısıtlanması bunlara dahildir.

Beslenme

Hasta midenin zarar görmüş olması sebebiyle yediği yiyecek ve içeceklere dikkat etmelidir. İştahsızlık da bu hastalığın beraberinde geldiğinden dolayı mideyi yormayacak, mideye ağır gelmeyecek besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Kızarmış ve soslu yiyeceklerden, sütten, baharatlı yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan hastalık döneminde uzak durulması gerekmektedir. Kızarmış ekmek veya kraker, muz, elma, pirinç ve yağlı olmayan çorbaların besin olarak kullanılması fayda sağlayacaktır. Muz ishalin durdurulmasında büyük önem taşır.

İlaç Kullanımı

Mide üşütmelerinin tedavilerinde ilaç kullanımı büyük bir öneme sahiptir. İlaç kullanımından önce hastalığın kaynağı kesin olarak belirlenmelidir. Çünkü bakterilerin neden olduğu mide üşütmelerinde ilaç kullanımı etkili olurken soğuk içeceklerden kaynaklanan mide üşütmelerinin tedavilerinde ilaç kullanımının tedaviye katkısı olmaz.

Bakterilerin neden olduğu mide üşütmelerinde antibiyotik kullanılmaktadır. İlaç kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>