pankreas-kanseri

Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri

Pankreas yaklaşık 5 santim uzunluğunda ve midenin sağ arkasında bulunan bir bezdir. Bu bez yan yatar vaziyettedir. Küçük bir armut şeklinde olup, üç bölüme ayrılmıştır; baş, gövde ve kuyruk bölümlerinden oluşan Pankreas iki ana işleve sahiptir.

 • Mide asitlerini Nötralize etmek
 • İnsülin salgılayarak şekerin hücrelere geçişini sağlamak

Pankreas dokuları anormal büyümeye başladığında pankreas kanseri meydana gelir. Araştırmacılar bu erkeklerde dördüncü sıklıkta görülen bir kanser türü olan pankreas kanseri kadınlarda daha az görülür. 50 yaş üstü erkek ve kadınlarda oluşma riski yüksektir.

pankreas-kanseriObezite Pankreas Kanserini Tetikler

Çok kırmızı et tüketiyorsanız ve aşırı kilolu iseniz pankreas kanseri riskiniz yüksektir. Şeker hastalığınız varsa yine pankreas kanseri olma ihtimaliniz yükselir. Mide ülserine yakalananlar da bu riski taşırlar.

Çok Fazla Sigara da Bu Kansere Yol Açabilir

Çok aşırı sigara içenlerde pankreas kanseri ortaya çıkabilir. Mide ağrısı ve kilo kaybı gibi belirtiler yaygın belirtilerdir.

Sarılık, göz akı ve hastanın cildinin sararması ana belirti ve bulgulardan birkaçıdır. Bu belirtiler pankreas organının kansere yakalandığının en sağlam belirtileridir. Kanser, bloklar halinde safra kanalına yayılmaya başlar. Bu nedenle, safra hareketi yavaşlar ve bu da gözlerde ve ciltte sararmaya neden olur. Kandaki bilirubin düzeyi artar. Kanser ilerledikçe midenin arka kısmından başlayan şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Kontrolsüz gelişen tümör, sinir hücrelerine baskı yaparak ağrı oluşturur.

Sık Sık Görülen Enfeksiyonlar

Hastada sık sık ortaya çıkan enfeksiyonlar da pankreas kanseri belirtisi olabilir. Hastada iştah kaybı, pankreas kanserinin başka bir belirtisidir. İdrar renginde ve dışkı renginde değişiklikler de pankreas kanseri belirtisi olabilir. Organ kanserli olduğundan insülin salgılama becerisini kaybeder. Böylece kanda şeker birikir. Kişi diyabet hastası olur. Deride kaşıntılar, sarılık ortaya çıkar.

Diğer Ortak Belirtiler Nelerdir

 • Yorgunluk ve enerji kaybı
 • Yemek ve hazımsızlık
 • Midede şişkinlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Depresyon
 • Ateş
 • Titreme

Bu belirtiler erken aşamalarda tespit edilirse, pankreas kanseri ile mücadele etmek kolaylaşır. Cerrahi operasyonla tümörlü kısım kesilip alınabilir. Evre gelişmişse çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. Safra kanalı, safra kesesi, dalak, duodenum ve etkilenen alanların etrafında dokuların bir kısmı ile birlikte tüm pankreas, cerrahi müdahale ile alınabilmektedir. Kemoterapi de pankras kanseri tedavisinde kullanılır. Bu belirtilerin çoğu diğer çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı benzerlik gösterir. Bu nedenle 50 yaş üstü insanların detaylı olarak checkup yaptırmaları sağlıklı olacaktır. Hastalık geliştikten sonra diğer organlara da sirayet edeceğinden onarılması zor problemler ortaya çıkar.

Pankreas Kanseri Temel Nedenleri

 • Diş eti iltihabı
 • Obezite
 • Şeker hastalığı
 • Pankreas iltihabı

pankreas kanserinin temel nedenleridir. Karın bölgesinde hafif ağrılara neden olan bu kanser türü sinsice gelişir. Safra ve kanal tıkanıklığına da neden olan pankreas kanserine yakalan hastalarda sindirim sorunları ortaya çıkar. Kişi sürekli şişkin ve yorgundur. Bulantı ve kusma hastalığın diğer evrelerinde ortaya çıkar. Sağlıklı beslenme programı, organik besinler tüketmeye özen göstermek ve düzenli egzersiz yapmak bu tür kanserlerin gelişmesine engel olur. Ayrıca zararlı alışkanlıkları bırakmak ve 50 yaşından sonra düzenli doktor kontrollerinden geçmek alınacak etkili önlemler arasındadır. Karaciğer spazmı, dalak spazmı, titreme, kanda pıhtılaşmanın artması da bu hastalığın belirtileri arasındadır. Hasta hemen hemen yediği hiçbir şeyi tam olarak sindiremediğinden sürekli yorgun ve zayıf bir bünyeye sahip olur. Zaman içinde çok kilo kaybeder. Özellikle yağlı yiyeceklerin sindirimi imkansız hale geldiği için hasta zor durumda kalır. İnsülin salgısı tam olmadığı için karbonhidrat sindirimi de olmaz.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Pankreas Kanseri” için bir cevap

 1. Berk diyor ki:

  sigaranın ve obezitenin tetiklemediği bir hastalık yok sanırım, pankreasında ne kadar önemli bir organ olduğunu bu makaleden anlamış olduk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>