safra-kesesi-hastaligi

Safra Kesesi Hastalığı

Safra Kesesi Hastalığı

Safra kesesi karnın sağ üst kadranında karaciğerin altında bulunan armut şeklindeki kesedir. Safra kesesinin ana işlevi karaciğer tarafından üretilen sindirim enzimini depolamak ve bağırsaklara ölçülü biçimde yaymaktır. Safra salgılanması kolesistokinin ve sekretin denilen hormonlar tarafından kolaylaştırılır. Yağların sindirilmesi için safra kesesi çok önemli rol oynar. Safra kesesinde adeta bir vana görevi gören bir yapı vardır: Bu yapıya oddi sfinkter adı verilir. Sekretin salgısı duodenumda asit varlığına yanıt olarak salınmaktadır. Bu sayede bağırsakta safra akışını kolaylaştırmak mümkün olmaktadır. Safra yağ sindiriminde hayati bir rol oynar. Safra salgılanması sekteye uğrarsa kişide bazı fizyolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar. Safra kesesi ile ilişkili tıbbi durumların belirtileri genellikle diğer sindirim rahatsızlıklarına benzerdir. Çoğu zaman altta yatan sorun genellikle yanlış teşhis edilir. Böylece, safra kesesi sorunlarında ortaya çıkan belirtilere benzer belirtiler teşhisin doğru yapılmasını engeller.

safra-kesesiYaşlılarda Safra Kesesi

Safra kesesi hastalığı insidansı yaşlılarda oldukça yüksektir. İstatistiklere göre, safra kesesi sorunlarının gelişme olasılığı kadınlarda ve yaşlılarda yüksektir. Bu tıbbi durumların çoğu yaşamı tehdit etmezse de ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Hipotiroidi, karaciğer sorunları ve diyabet gibi hastalıklar nedeni ile safra kesesi hastalıkları ortaya çıkar. Risk faktörleri arasında obezite, çevresel toksinler, aşırı östrojen örnek gösterilebilir.

Safra kesesi içindeki sıvılar çamur şeklinde ya da kristalleşerek taş şeklinde görülebilir. Safra, kalsiyum tuzları ve kolesterol kristalleri karışımı anlamına gelir. Safra hastalıkları içerisinde en tehlikeli olanı safra kesesi iltihabı ve kanalların tıkanmasıdır. Safra kesesi hastalığının karın ağrısı, bulantı, kusma gibi bazı belirtileri vardır. Semptomlar yağlı bir yemeğin tüketimini takiben meydana gelebilir. Pankreas ve safra yolları iltihabı safra kesesi veya safra çamuru ile ilişkili diğer komplikasyonlardır.

Safra taşı oluşumu, safra kesesi hastalıkları arasında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Safra taşları safra kesesi içinde gelişebilir. Kristalize olmuş taşların boyutu değişebilir. Bunlar kum tanesi kadar küçük ya da bir golf topu kadar büyük olabilir. Bu birikintiler kalsiyum, bilirubin ya da kolesterolden oluşur. Safra kesesinde safra varlığı, tıbbi safra taşı olarak adlandırılır. Bu durumdan etkilenen insanların neredeyse %90’ında belirtiler görülmez. Sinsi ve sessiz bir şekilde taş oluşmaya devam eder. Taş yeterince büyüdüğünde belirtiler aniden ortaya çıkar. Karın sağ üst kadranda spazmodik ağrı aniden başlar, geğirme, mide ekşimesi ve mide bulantısı safra kesesi belirtileridir. Şiddetli karın ağrısı birkaç dakika sürebilir.

Safra kesesi iltihabı tıbbi kolesistit olarak adlandırılır. Bir kimsede kusma, şişkinlik, bulantı varsa safra kesesinden şüphe edilebilir. Kronik kolesistit (tekrarlayan safra kesesi kalıcı iltihabı) de safranın işlevini kaybetmesine neden olabilir. Safra kesesi duvarının mavimsi renk değişikliği, safra kesesi sorunun başka işaretidir. Yemeklerden hemen sonra başlayan bulantı ve kusma sonrası karın ağrısı şiddetlidir.

Safra sıvısını ince bağırsağa doğru akıtan valf olan Oddi sfinkter düzgün değilse safra kesesi işlevi de olumsuz etkilenebilir. Bu durumda olan insanlar sağ karın bölgesinde ağrı, bulantı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri ortaya çıkar. Bu semptomlar çok yağlı yemek tüketimi sonrasında ortaya çıkar. Koledokta bir veya daha fazla safra taşı olarak adlandırılır. Böyle bir durum safra akımını engelleyebilir ve durgun safra kolanjit (safra kanalı iltihabı) ortaya çıkar. Bu durum karın ağrısı ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu durum bazen akut pankreatit ve hatta karaciğer enfeksiyonuna da yol açabilir.

Safra kesesi Polipler

Safra kesesi polipleri safra kesesi iç astarı üzerinde gelişebilir ve iyi huylu oluşumlardır. Bunlar özellikle ilk aşamalarda, asemptomatik olabilirler. Genellikle bir checkup sırasında tesadüfen saptanırlar. Poliplerin cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. Polipler nedeniyle anormal ve kontrolsüz hücre bölünmesi riski vardır. Hastada ateş, kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, koyu sarı idrar ve soluk dışkı safra kesesi kanseri belirtileri olarak kabul edilebilir. Tedavi cerrahi müdahale ile safra kesesi alınmasından ibarettir.

Safra Kesesi Ağrılarısafra-kesesi-hastaligi

Ağrı genellikle karnın sağ üst kadranında hissedilir. Ağrı sırt ve omuz bölgesine de yayılabilir. Ağrı derin nefesler alındığında kötüleştirebilir. Safra kesesi hastalığına bağlı olarak gelişen ağrı, mide ekşimesi, göğüs ağrısı ve şişkinlik ortaya çıkar. Yellenme, geğirme, hazımsızlık safra hastalıklarının belirtisidir.

Hızlı Kilo Vermeye Çalışanlarda Hastalık Gelişebilir

Safra kesesi taş oluşumu trigliserid düşürücü ilaçlar kullanan fazla kilolu insanlarda gelişebilir. Hızlı kilo vermek yağ yakmak demek safra kesesinin sürekli çalışması demektir. Sağlıklı olan davranış ayda 3 kilo vermenizi sağlayacak diyetler uygulamaktır.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Safra Kesesi Hastalığı” için bir cevap

  1. Cem diyor ki:

    güzel ve önemli bir konuya değinmişssinzi elinize sağlık. Dikkat edilmesi gereken bir hastalık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>