sigarayi-birakmak

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak bazı insanlara göre çok zor hatta imkansız gelebilir. Özellikle uzun yıllardır sigara içen insanlar sigara içerisindeki 4 milyondan fazla zararlı maddeye bağımlı hale gelirler. Sigara içerisinde en fazla bağımlılık yapan maddeler arasında nikotin başta gelir. Uzun vadede vücudumuza çok fazla zarar veren sigarayı bırakmayı her sigara içen insan ister. Çok az kimse sigarayı bırakmayı başarabilir. Sigara alışkanlığından kurtulmak son derece zorlu bir yoldur. Birçok insanın hayatının ayrılmaz bir parçası olan sigara çoğu insana zevk verirken çoğu insan sigarayı stres atıcı dinlendirici bir madde olarak görür. Günde bir paketten fazla sigara içen tiryakiler iki ya da üç saat sigarasız kaldıklarında baş dönmesi, baş ağrısı geçirmesi sigaranın içerisindeki nikotin miktarının sigara içilmediği için bireyde düşmesinden dolayıdır.

İnsan İradesi Sigarayı Bıraktırabilir

Fakat insan iradesi o kadar güçlüdür ki en kötü alışkanlıkları bile bıraktırabilir. Ne var ki insanlar bu güçlü iradeyi kullanmayı bilmezler ya da çok zorlanmadıkça devreye koymazlar. Sigarayı bırakmaya kesin olarak karar vermiş Her insan iradesini ortaya koyarak sigarayı bırakabilir. Sigaranın çok kötü bir alışkanlık olduğunu ve insan sağlığını tehdit ettiğini herkes bilmektedir. Sigarayı bırakmaya gelince insanlardan bir tereddüt başlar. Bazı insanlar yüzlerce kez denemelerine rağmen sigarayı bırakmayı başaramıyor. Buda demek oluyor ki insanlar sigarayı bırakmak için gerekli iradeyi ortaya koyamıyorlar.

sigarayi-birakmakİnsan Su Gibidir, Her Kalıba Uyum Sağlar

Bu iradeyi ortaya koymak için bütün iş insanın kendisinde başlıyor ve bitiyor. Sigarayı bırakmak ne kadar zor olursa olsun insan iradesi her türlü zorluğun üstesinden gelebilir. Farklı sosyal ortamlara katılmak, farklı aktivitelerde bulunmak, sigarayı bırakmış insanların başarı hikayelerini okumak ve bu hikayelerden ilham almak, sigara yüzünden ölümcül hastalıklara yakalandıktan sonra sigarayı bırakan insanlarla görüşmek sigarayı bırakma konusunda motivasyonu arttırıcı davranışlardır. Canınız sigara içmek istediğinde bir parça meyve yemek bir bardak su içmek sakız çiğnemek o isteği geciktirir. İnsan zihni son derece karmaşık bir yapıdadır. Sigara içmeye alıştırılmış bir bünye sigarayı bıraktığında birden farklı bir moda girer. Özellikle aşırı tiryakiler sınıfına giren ve günde 2 paketten fazla sigara içen insanların sigarayı bıraktıklarında vücutlarında bazı değişimler olur. Bu değişimler ruh haline de yansır. Sigarayı bıraktığınız ilk 3 saat içinde sigarayı bırakmadan önceki irade ve kararlılığınızı sorgulamaya başlarsınız.

Sigarayı Daha Sonra Bırakırım

Daha sonra bırakırım, aslında ne zaman istersem o zaman bırakırım ama şimdi olmaz gibi saçma sapan düşünceler ve sigaraya yönlendirici sinsi fikirler köpürmeye başlar. En ufak bir tartışma sinirlendirici bir durum ortaya çıkarsa, sigarayı bırakmaya niyetlenen kişinin hemen sigaraya sarılabileceğini görürsünüz. Kişi rahatlamayı ve kurtuluşu sigarada arar. Bu rahatı ve kurtuluşu terk etmek insana zor gelir. Oysa kişinin bu konudaki düşüncesi baştan sona hatalıdır. Kişinin bu hatayı görmesi gerekir. Bu vahim hatalı düşünceyi fark etmeden sigarayı bırakmak yan önlemlerle mümkün olmaz.

NLP Teknikleri ile Sigarayı Bırakmak

Beyni programlama teknikleri olan NLP tekniklerinin özünde, kişinin zihnini kontrol altına alması yatar. Kişi beyninin nasıl çalıştığını öğrenir. Resimler ve videolarla seslerle çalışan zihnin ekranına müdahale edebilir. O görüntülerin gelmesini engelleyemez ama onlara müdahalede bulunabilir. Örneğin basitçe sigara içme isteği geldiğinde zihninize iyice odaklanın. Sigarayı çağrıştıran tüm görüntüleri siyah beyazlaştırın ve bir çerçeve içine alarak bulanıklaştırdıktan sonra o görüntüyü hayal ettiğiniz bir çöp tenekesine yollayın. Bu işlemi yüzlerce kez denemeniz gerekebilir. Ama başarı kaçınılmazdır. İnsan zihin ekranına gelen görüntüleri, sesleri, resimleri değiştirebilir. Onların yerine başka görüntüler getirebilir.  Böylece o görüntülerin harekete geçirdiği tüm hisler istekler arzular kaybolabilir. NLP biliminde bu işleme Switch işlemi denir. Binlerce insan NLP teknikleri ile sigara bırakma programına katılmış ve sigarayı bir daha içmemek üzere bırakmıştır. Sitemizde NLP teknikleri ile neler yapılabileceğini çeşitli makalelerle daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Sigarayı Bırakmak” için 17 cevap

 1. Necati diyor ki:

  son zamanlarda sigarayı bırakmak güzel bir moda oldu. çevremden 5 kişi sigarayı bıraktı farklı farklı arkadaş gruplarından bu kişiler kendi iradeleriyle son verdiler. kimi azaltarak bıraktı kimi de bırakıyorum dedi ve bir daha içmedi. inşallah herkes bırakır.

 2. Salih diyor ki:

  sigarayı azaltarak bende bıraktım. ilk başlarda günde 10 adete sonra daha da düşürerek 4 sigaraya kadar indirdim ve bıraktım, artık nefes aldığımı hissediyorum. bence herkes yapabilir

 3. Ayşe diyor ki:

  Sigarayı bırakalım , ben epey oldu terkedeli çok daha iyiyim hem kokusu hem de maddi zararından kaçın derim

 4. Selda diyor ki:

  Ben de bırakacağım

 5. Helentrele diyor ki:

  faulty education system india essay
  free homework posting sites

 6. Helentrele diyor ki:

  free essay gun violence
  free handbag business plan

 7. Helentrele diyor ki:

  good creative writing ideas
  fill blank functional resume template

 8. Melis diyor ki:

  Çok doğru yazmışsınız , bende bırakalı epey oldu, çok memnunum hayatımdan

 9. Helentrele diyor ki:

  french cover letter sample
  free homework chart template blank

 10. Nurşen diyor ki:

  Sigarayı bırakalı epey oldu , sizlere değer tavsiye ediyorum

 11. Sevim diyor ki:

  Sigarayı bırakalı epey oldu. Sigarayı bırakmak kişiden kişiye değişiyor bazıları bir anda terkedebiliyorken bazıları aylarca sıkıntı çekebiliyor. Benim bırakmam da sancılı oldu ama sonuçta buna değermiş. Koşarken hatta yürürken bile zorlanıyormuşumda haberim yokmuş. Spor ile birlikte yeniden haya başladım. Sizlere de tavsiye ederim. Bırakın şu sigarayı. Emin olun hayatta tadacak daha farklı bir sürü lezzet var.

 12. Aysun diyor ki:

  bende önceden bırakmıştım sigarayı, sigarayı bırakmak biraz zor ama sonrası tek kelimeyle hayata muhteşem dönüş oluyor

 13. Şenay diyor ki:

  Bende sigarayı bırakmak istiyorum , çok zor kaç defa denedim ama olmadı , tekrar deneyeceğim

 14. Sevcan diyor ki:

  sigarayı bırakalı epey oldu, sizlere de tavsiye ediyorum hayata yeniden başlamış gibiyim

 15. Osman diyor ki:

  Sigarayı bırakmak zorunda kalmıştım , malum çoğu insan gibi hastalıklardan kurtulamaz olmuştum , kesin bırakmam gerektiği için bıraktım , vücudum hemen direnç kazandı çok daha iyiyim kesinlikle tavsiye ederim sigarayı bırakmanızı

 16. Mehtap diyor ki:

  bende sigarayı bırakırken zorlanmıştım ama sonuçları güzel olunca katlanmanın acısıda geçiyor, tavsiye ederim sigarayı hayatınızdan uzaklaştırın.

 17. Hakan diyor ki:

  Sigara kadar berbat bir şey yok. Kesinlikle sigara içmeyin sağlığınıza dikkat edin , sağlık elden gidince çok pişman oluyorsunuz ama işe yaramıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>