tiroid-hastaligi-nedir

Tiroid Hastalığı Nedir

Tiroid Hastalığı Nedir

Günümüzün en belirgin hastalıklarından biri olan Tiroid Hastalığı boğazımızda ön cephede yer alan Tiroid bezinin hormonlarının salgı dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan tiroid-hastaligi-nedenlerihastalıktır. Vücut belli komutlara göre çeşitli mekanizmaları harekete geçirir. Vücut mekanizmalarını ve organların birbirleriyle olan ilişkilerini kontrol eden aslında hormonlardır. Beyin çeşitli komutlar vererek ilgili hormon salgılanması konusunda belirli seviyede hormon salgılanması için ilgili birimlere emirler gönderir. Fakat dış dünyada beklemekte olan bakteriler, virüsler ve diğer mikroorganizmalar vücudun işleyişinin sağlıklı olmasını engellerler.  Özellikle belli bir yaşa geldikten sonra ya da radyasyona muhatap kalan insanlarda veya iyot eksikliği olan insanlarda kanser hastalarında ani ısı değişikliğine maruz kalan hastalarda Tiroid bezi çalışma dengesi zarar görür. Tiroid bezi hastalıkları İşte bu nedenle ortaya çıkmaktadır.

Tiroid En Fazla Kadınlarda Görülmektedir

En fazla kadınlarda görülen Tiroid hastalığı bir nevi kadın hastalığı olarak da isimlendirilebilir. Vücudun tüm mekanizmasını alt üst edebilecek güçte olan Tiroid hormonlarının düzensiz salgılanması birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu makalemizde Tiroid hastalığı hakkında yeterli bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgiler ışığında Tiroid belirtileri nelerdir, Tiroid hastalığı çeşitleri nelerdir, Tiroid testleri hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca Tiroid hastalığının kanser evresi hakkında da bazı önemli bilgileri vermeye çalışacağız. Bu bilgiler ışığında tiroit hastalığının belirtilerini taşıyan insanların en erken zamanda bu hastalığın önemini kavramasını umuyoruz.

Tiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdirtiroid-ve-guatr

Tiroid hastalığının en sık belirtileri arasında boyun kısmında şişlikler görülmesidir, bu şişlikler nadir olarak ağrılı da olabilir ağrısız da olabilir. Ağrısız olan şişlikler daha tehlikelidir çünkü kanser belirtisi olabilirler. Bu belirtilerin dışında ses konuşma sırasında kısık çıkar. Bazen boğazda da şişkinlik ortaya çıkabilir. Tiroid hastalığı çeşitli kısımlara ayrılır. Salgılanan hormonların az olması durumunda HipoTiroidi, hormonların fazla salgılanması durumunda ise HiperTiroidi gelişir. Her iki durum da salgılanmanın dengede olmadığını gösterir. HipoTiroidi durumunda tende kurumalar meydana gelebilir aşırı uykulu bir sürece girilir. Hasta sürekli yorgundur. Sesi kalınlaşmıştır. Kabızlık ve hazımsızlık ortaya çıkmıştır. Tiroid salgısının yüksek olması durumunda ortaya çıkan HiperTiroidi durumunda ise aşırı terleme zayıflama sıcak ve soğuğa karşı tahammülsüz davranma kalp çarpıntıları regl düzensizlikleri ortaya çıkar. Bu durumda da uyku düzenli değildir.

Tiroid Hastalığı Tedavisi

Uzman doktorlar yaptıkları tetkiklerde bir hastadan aldıkları öyküde ve muayene sonucunda Tiroid hastalığından şüphelenirse kanda Tiroid hormonlarının incelenmesinde grafik ve ultrasonografi gibi çeşitli yöntemlerle teşhis koyarlar. Tiroid hastalıklarında en az görülen Tiroid kanseri riskinin olması sebebiyle tiroit hastalarının bu konuyu çok ciddiye almaları yararlı olur. Erkeklerden ziyade kadınlarda daha sık görülen Tiroit hastalığı çok çabuk olarak kansere dönüşebilmektedir. Hormon salgılamayı yapan Tiroid bezinin şişmesi çeşitli iyot tedavileri ile
engellenebilmektedir. Muayene sırasında söz konusu bölgelerde ele gelen kistler hiçbir şikayeti olmasa bile incelenmeyi gerektirir. Bazı hastalarda yutkunma zorluğu ve nefes almada zorluk çekme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Tiroid kanseri riski ortaya çıkmışsa ve hasta tiroid kanserine yakalanmışsa tiroid kanseri tedavisi cerrahi müdahaleyle yapılabilmektedir.

İlaçla Tiroid Kanser Tedavisi Yapılır Mıtiroid-hastaligi

Yalnız başına ilaçla kanser tedavisi yapılmamaktadır. İleri evrelerde yaşam konforunuzu olumsuz yönde etkileyen çeşitli sağlık problemlerini ortaya çıkaran hayati fonksiyonlarınıza da zarar veren Tiroid’e bağlı olan hastalıklar estetik kaygılar nedeniyle daha kapsamlı ve titiz cerrahi müdahale yapılarak iyileştirilmektedir. Boynun ön ve arka kısımlarındaki şişlikler estetik olarak görüntüyü bozmaktadır. Fakat ameliyata estetik cerrahların da katılımı ile bu kaygılar giderilmektedir. Genellikle ameliyattan sonraki 3 gün içerisinde hasta taburcu edilir. Fakat ameliyat sonrasında Tiroid hastalarının takip edilmesi gereklidir. Zira bu hastalığın tekrarlama ihtimali yüksektir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Tiroid Hastalığı Nedir” için 3 cevap

  1. Hakan diyor ki:

    burada yer alan bilgiler çok işime yaradı paylaşım için teşekkürler sitenizi severek takip ediyorum

  2. Nazan diyor ki:

    tiroit hastalığı hakkında detaylı bilgileriçin çok teşk ederim çok güzel bilgiler gerçekten

  3. Rumeysa diyor ki:

    Zor bir hastalık , etrafımda bu hastalığa yakalananlar var, Allah yardımcıları olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>