trans-yağlar-zararlımı

Trans Yağları Çok Zararlı

Trans Yağları Çok Zararlı

Yemek yapımında pasta kurabiye yapımında kullandığımız trans yağlar aslında sağlığımız için çok zararlı yağlardır çünkü bunlar doğal yağlar değil fabrikalarda dayanıklılığı arttırılmış çeşitli trans-yag-zararlarikimyasal bileşiklerle oluşturulmuş Turan siyahlar insan sağlığını tehdit ediyor. 1920 li yıllardan sonra fabrikalarda seri üretim yapılan trans yağların yapılışından bu yana kalp hastalıkları dünya genelinde artmaya başlamıştır. Fabrika tarafından işlenen bu doğal olmayan yağları Harcamak için vücudumuz hazır ve programlı değildir. Fakat ucuz olan bu yağları satın alan ve yemeklerde kullanan milyonlarca insan vardır. Son yıllarda trans yağların üzerine yapılan araştırmalarda şişmanlama obezite ve kalp hastalıklarının oluşmasında en etkili yağların trans yağları olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Trans Yağları Araştırmaları

Özellikle Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre trans yağlarının katı hayvan yağlarından bile daha zararlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde en sağlıklı yaşam için sağlıklı doğal sıvı yağların kullanımı zorunludur. Ayçiçek yağı Kanola yağı fındık yağı zeytinyağı ve doymamış yağ asitleri barındıran bütün hassas yağlar sağlıklıdır. Bu organik yağlar çabuk bozulurlar ve içlerinde bozulmayı engelleyen ve raf ömrünü uzatan kimyasal bileşikler barındırmazlar. İçerikleri nedeniyle organizmalar tarafından kolayca hazmedilebilen sağlıklı yağ tüketimi bilinçli insanların artmasıyla daha çok artmıştır.

Trans Yağlar Her Türlü Hastalığa Neden Oluyor

Doğal olmayan ve dayanıklı hale getirilen sıvı yağların uzun süreler boyunca korunabilmesi ve bozulmadan saklanabilmesi büyük üretici firmaların ekonomik kaygılarını ortadan kaldırmıştır ama trans-yağlar-zararlımıinsan sağlığı bu yağlar yüzünden tehlikededir. Doğal olmayan yağların raf ömürlerinin uzatılmasına ilişkin çeşitli kimyasal bileşiklerle dayanıklı hale getirilen trans yapay yağlar insan sağlığını daha da fazla tehdit ediyor. Doğal olmayan sıvı yağların içine katılan kimyasal boyalar ve katkı maddeleri insan bünyesi tarafından tanınamıyor ve işlenemiyor, sonuçta bize kilo ve hastalık olarak geri dönüyor.

Canan Karatay Karatay Diyeti Kitabı

Profesör Doktor Canan Karatay’ın deyimi ile nerdeyse kimyasal formülü plastiğe benzeyen bu yağlar uzun bir süre raflarda bırakıldıklarında diplerinde plastik bir tabaka oluşturuyor. Canan Karatay Karatay diyeti isimli kitabında bu bilgiye genişçe yer vermiş. Kitapta bir başka ilginç bilgi ise trans yağların ve margarinlerin açıkta bırakılmalarına rağmen herhangi bir böceğin veya haşerenin bu yağların üzerine konmadığı gerçeğidir. Bu bilgilere bakıldığında böceklerin bile tenezzül etmediği yağları tüketiyoruz.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Trans Yağları Çok Zararlı” için 2 cevap

  1. Hakan diyor ki:

    Güzel bir konuya değinmişsiniz paylaşım için teşekkürler maalesef bu konuda çok fazla tüketim yapıyoruz

  2. Oğuzhan diyor ki:

    Trans Yağları Çok Zararlı bunun nedeni artıdan katılan kimyasallar. Normalde yağlar çok kısa bir süre dayanıyor fakat trans yağlar daha uzun süre saklanmak için kimyasallar ile destekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>