vejetaryenler-ne-yer

Vejetaryenler Ne Yer

Vejetaryenler Ne Yer

Vejetaryenler et yemezler. Hayvan ürünleri olan süt ve süt ürünleri, yumurta gibi protein içerikli besinleri tüketmezler. Hayvansal gıdaların insan ömrünü kısalttığını düşünen milyonlarca vejetaryen insan vardır. Bu insanlar adeta ömürleri boyunca diyet yaparlar. Hiçbir şekilde et tüketmeyen ve hayvanlardan elde edilen diğer besinlere karşı olan vejetaryenler neredeyse hayatlarının sonuna kadar bu alışkanlıklarını devam ettirirler. Vejetaryenlerin hayvansal gıdaları tüketmemeleri ömürlerini uzatır mı bilinmez ancak daha formda ve dinç olduklarını söyleyebiliriz.

vejetaryenler-ne-yerFruitaryanlar

Yeni bir akım olan Fruitaryan akım biraz daha sıkı bir program uygularlar. Öyle ki sadece meyve tüketirler. Meyvelerin yanı sıra çeşitli baklagilleri de tüketen Fruitaryanlar da kesinlikle et ve hayvansal tüm gıdaları tüketmezler.

Lacto Ovo Vejetaryenler

Bu insanlar da bitkisel bazlı yiyecekler tüketirler. Bütün sebzeler ve meyveleri tüketen bu insanlar da kesinlikle et ve süt ürünleri, hayvansal gıdaları tüketmemektedirler.

Pescetarianlar

Bu da sadece deniz ve su ürünlerini tüketmeyen bir gruptur. Hiç bir şekilde balık tüketmezler. Ama domuz, koyun, keçi, sığır ve inek eti tüketirler. Tavuk ve hindi etini az da olsa tüketirler. Sadece balık tüketmezler.

Flexitarians Grubu Vejetaryenler

Yarı vejetaryen olarak kabul edilen bu insanlar özel günlerde istisna yaparak et tüketirler. Yılın belli bir kaç özel günü et tüketen bu insanlar yılın geri kalan zamanlarında et tüketmezler. Balık gibi deniz ürünleri ile karada yaşayan hayvanların etleri arasında ayrım yapmazlar.

Vejetaryen Olmanın Yararları Nelerdir

Sebze meyve tüketimine ağırlık veren bu insanlar proteinlerini nereden karşılıyorlar? Elbette tahıl ürünlerinden rahatlıkla protein ihtiyacı karşılanabilir. Hindistan’da dini inanışları gereği et yemeyen büyük bir topluluk protein ihtiyaçlarını mercimek tüketerek gideriyorlar. Mercimekte yüksek oranda protein vardır. Siz de etyemezseniz veya et yiyemiyorsanız mercimek tüketerek protein eksikliğini giderebilirsiniz.

Vejetaryenlerin et ve süt ürünlerini tüketmemeleri onları daha sağlıklı yapıyor. Birçok kronik hastalıktan koruyor. Vejetaryen insanlar obezite hastalığının getirdiği tüm olumsuz durumlardan etkilenmiyorlar. Etlerde olası bakterileri ve doymuş yağ asitlerini tüketmedikleri için damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları ortaya çıkmıyor. Sebze tükettikleri için bol lifli besinler alarak metabolizmanın çok daha rahat çalışmasına yardımcı oluyorlar. Vejetaryen insanlar daha sağlıklı insanlardır. Doğaya da düşkün olan bu insanlar gezmek, tozmak, sosyalleşmek adına yoğun aktivitelerde bulunurlar. Hayatı ve insanları daha çok severler. Hayata biraz daha pozitif bakarlar. Çok yemek yemezler. Yemek yaşamak için yenir kuralına sadıktırlar. Obez insanlarda böyle bir felsefe olmayabilir. Yani yemek için yaşamak cümlesi obez insanlara daha yakın bir cümledir. Yemek yemekten çok hoşlanan insanların her türlü hastalıkla savaşmak zorunda kaldığını görüyoruz. Bu insanların dünya genelinde sağlık harcamaları milyarlarca doları bulmaktadır. Vejetaryen insanlar kanserojen madde riski taşıyan işlenmiş –pişmiş bütün bültenlerden uzak durmayı tercih eder. Sıkı bir vitamin mineralce zengin yemek programları vardır.

Dünyanın En Ünlü Vejetaryenlerivejetaryen-nedir

Leonardo Da Vinci İtalyan asıllı bir sanatçı olarak hayatı boyunca et yememiştir.

Paul Mc Cartney

1960 larda hit olan Beatles grubunun eski bir üyesidir. Tüm dünyaya etin zararlarını anlatmıştır. Hayatının büyük bir bölümünde hiç et yememiştir.

Pamela Anderson

Kanadalı Aktrist de dünyada et yemenin korkunç bir şey olduğunu savunanlardan biridir.

Mike Tyson

Dünyanın en iyi ikinci ağır sıklet boks şampiyonu harcadığı bunca efora karşılık hiç et yemeyenler arasında yerini korudu.

Mahatma Ghandi

Hindistan’ın manevi babası olan Ghandi yaşamı boyunca evlatlarına et yemenin sakıncalı olduğunu anlattı. Onu takip edenler hala et yemiyorlar.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Vejetaryenler Ne Yer” için 3 cevap

  1. Atakan diyor ki:

    Aslında vejetaryen beslenmede de çok güzel protein alınabiliyor. Bunun için hangi sebzelerin veya bakliyatın yeneceğini bilmek önemli. Zaten et temelli tüketimden alamadığımız birçok amino asit bitkisel gıdalarda bulunuyor.

  2. Köksal diyor ki:

    iyi ki vejeteryan değilim diyordum ama bir taraftan da iyi bir hayvanseverim aceba gerçekten et yenilmemeli mi diye sormuyor değilim.

  3. Süleyman Ateş diyor ki:

    Vejeteryan beslenme bana çok garip geliyor. Ben günlük et yemeği yemeden hayatta rahat edemem. Bu tarz beslenme bana ızdırap verir, allah yardımcınız olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>