zaturre-hastaligi-ve-tedavisi

Zatürre Hastalığı ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı ve Tedavisi

Geçmiş zamanlarda insanların ölümüne yol açan akciğer enfeksiyon hastalığı olan Zatürre virüs bakteri ya da mantarlar nedeniyle oluşabilen bir hastalıktır. Günümüzde Zatürre, tedavisi mümkün olan bu hastalıktır. Şiddetli göğüs ağrısı ve öksürük ile karakterize olan ve 40 dereceyi aşan yüksek ateş, terleme, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kanlı öksürük veya pas renginde balgamlı öksürük gibi belirtileri olan Zatürre hastalığının tedavisi hasta hastanede yatırılarak yapılmaktadır.

Çok çeşitli antibiyotik ilaçlarla enfeksiyonu tedavi etmek mümkündür. Ancak çocuklarda ve yaşlılarda bu hastalık daha çok özen istemektir. Hem Bronşit hem de Zatürre son derece ciddi akciğer hastalıklarıdır. Belirtileri hemen hemen birbirine benzeyen Bronşit ve Zatürre hastalıkları karşılaştırıldığında; Bronşit hastalığının soluk borusu ve üst solunum yollarını etkilediği akciğerlere hava taşıyan bronşların ya da bronşiyal tüplerin inflamasyonu ile karakterize olan bir hastalık olduğu görülür. Bronşit bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sonucu gelişebilmektedir.

Zatürre Hastalığında Yüksek Ateş Ayırt Edicidir

Zatürre ise hava keseciklerinin içinde sıvı ya da iltihap birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Zatürreye neden olan onlarca bakteri, mantar, virüs çeşidi vardır. Bronşit akut ve Kronik Bronşit olarak iki kısımda incelenir. Kronik Bronşitin uzun süreli olması akut Bronşit hastalığının ise kısa süreli olması bu iki türü ayırmamıza yardımcı olur.

Zatürre ise virüs kaynaklı zatürre, bakteriyel kaynaklı Zatürre hastane kökenli zatürre, atipik zatürre, mikoplazma zatürre, kimyasal zatürre, solunum veya aspirasyon pnömonisi toz pnömonisi gibi farklı kısımlara ayrılmaktadır. Akut Bronşit’e neden olarak viral enfeksiyonlar gösterilirken Pnömoni yani Zatürreye neden olarak bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla birlikte mantarlar ve parazitler de sebep gösterilebilmektedir. Bronşların uzun vadede tahrip olması sonucu kronik Bronşit oluşmaktadır. Çok sigara içenlerde ya da sigara içilen ortamlarda uzun süre kalanlarda Bronşit gelişebilir. Bazı zararlı kimyasallar, sigara, ağır grip hastalığı bile aniden zatürre hastalığına çevirebilir. Terli ve hasta iken sokağa çıkanlar zatürre ile karşı kaşıya kalma riski taşır. Bu yüzden terli elbiselerle asla sokağa çıkmamak gerekir.

zaturre-hastaligi-ve-tedavisiZatürre belirtileri arasında pas renginde balgam ileri safhalarda kanlı balgam görülebilmektedir. Eğer Zatürre bakteriyel kaynaklı ise yeşil ve iltihaba benzer bir balgam çıkarılmaktadır.  Bununla birlikte göğüs ağrısı nefes darlığı beraber seyretmektedir. En yaygın belirtisi 40 derecenin üzerinde ateş olmasıdır ki bu da beyin zarlarına ve diğer organlara kalıcı zarar verebilir. Derin nefes alışta sırtta ve akciğerin bulunduğu bölgelerde sırta vuran ağrılar meydana gelir. Aşırı terleme, aşırı baş ağrısı, vücutta yorgunluk ve kırgınlık, adale ağrısı, kalpte çarpıntı, solunum güçlüğü zatürre hastalığının belirtileri arasındadır.

Zatürre Tanısı Nasıl Konur

Zatürre belirtileri ile hastaneye giden bir hastanın bakteriyel kaynaklı veya virüs kaynaklı zatürreye yakalanıp yakalanmadığı ortaya çıkarılabilir. Göğüs x-ışını, Kan testleri ve Beyaz kan hücrelerinin sayımı yapılır. Ayrıca Lenfosit düzeyinde artışın olması virüs kaynaklı Zatürre olduğunu göstermektedir. Eğer yapılan testlerde Nötrofil yüksek bir seviyede ise bakteriyel kaynaklı Zatürreden şüphelenilir.  Zatürre hastalığının virüs mü yoksa bakteri kökenli mi olduğunun ortaya çıkarılması gerekir. Tedavi ona göre şekillenir. Virüs kaynaklı ise antiviral ilaçlar verilir, bakteri kaynaklı ise anti bakteriyel ilaçlar (antibiyotikler) verilir. Hastalar genellikle yatarak tedavi edilir. 1 hafta ile 2 hafta arasında değişen tedavi süreci vardır. Çünkü bu hastalığın yüksek ateş gibi tehlikeli belirtileri ölümcül olabilir. Hastalık tedavi edildikten sonra iyileşen hastaların bir daha Zatürre hastalığına yakalanmaması için daha sıkı tedbirler alması gerekir, eğer tedbir alınmazsa hastalık tekrar edebilir.

Admin

Admin

DüğünHanem.com adresimize hoşgeldiniz. Sitemizde el emeği göz nuru kendi yapımımız gelin çiçeklerini, gelin taclarını, damat yaka çiçeklerini, nişan tepsilerini, kapı süsleri modellerini görebilirsiniz. Ayrıca moda, dekorasyon, sağlık, kadın gibi konularda yüzlerce faydalı makaleye ulaşabilirsiniz. Sizler de yazılarımıza yorum yaparak ve sosyal ağlarda bizi takip ederek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

“Zatürre Hastalığı ve Tedavisi” için 2 cevap

  1. Adem Altun diyor ki:

    Zatüre hastalığı gerçekten çok tehlikeli bir hastalık. Özellikle küçük çocuklarda zatüre riski daha fazladır. Çok dikkatli olmak gerekiyor.

  2. Orhan diyor ki:

    Zatürre eski zamanlardaki gibi korku salmıyor artık ama tedbirli olunmazsa çok kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Şu anki avantajımız zatürrenin tedavi edilebilir oluşu. Aynı durum geçen yüzyılın ölümcül mikrobiyal hastalıkları için de bu şekilde. Tedavileri elbet var ama kullanılmazsa ölüme kadar yolu var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

/h1>

/h2>